The construction of beauty: A cross-cultural analysis of representation of femininity in advertising
Güzellik inşaası: Reklamlarda feminite temsilinin kültürlerarası analizi
- Tez No: 628198
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Reklamlar sadece toplum üyelerinin kültürel değerlerini etkilemekle kalmamakta, aynı zamanda onları yansıtmaktadır. Reklamlar semboller, kahramanlar gibi kültürel unsurları ürünle ilişkilendirerek kullandıkça, tüketiciler arasında çekici ve uzun süreli bir etki yaratmaktadır. Bu çalışma, üç ülkenin; ABD, Fransa ve Arap dünyasının kültürel düzenlerindeki kadınlık algısını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma sorusu geniş bir perspektiften bakıldığında, üç ülkede, kültüre sahip medyada kadınlığın nasıl algılandığını ve bunlar arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar bulunduğunu keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada test edilen hipotezler, kültürün; kadınların reklamlardaki tasvirini nasıl etkilediğini, ABD ve Fransa'daki kadınlık tasvirini, ABD ve Fransa arasındaki kadınlık algısındaki benzerlikleri, bu üç ülkedeki kadınların cinselleştirilmesini, ABD ve Fransa'nın kadınlık tasvirinin Araplardan nasıl farklı olduğunu ve ABD ve Fransa'nın Araplara aykırı kadınlar arasında bireyselci bir zihniyete sahip olup olmadığını göstermektedir. Kullanılan veriler; küresel bir genel ilgi dergisi olan Marie Claire'in ABD, Paris ve Arabistan'dan gelen üç baskısından toplanmıştır. Reklam analizi sürecinde kantitatif içerik analizi yöntemi kullanılarak, 2018 yılına ait kadın karakterli tüm reklamlar (toplamda 1,386 reklam), biri erkek diğeri ise Ürdün ve Fransa'dan gelen kadın olmak üzere iki kodlayıcı tarafından analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları mevcut literatürle de, her kültürdeki kadınlık tasviri bağlamında benzerlik göstermektedir. Buna örnek olarak ise modern ve bağımsız Amerikalı kadınlar, modern fakat belirsizlikten kaçınan Fransız kadınları ve ailesine yönelmiş Arap kadınları gösterilebilir. Bununla birlikte, sıklıkla kabul edilenin aksine, Arap kadınların toplumsal rollerine ilişkin tasvir gelişmiş ve bu gelişme, istihdam alanlarına doğru genişlemiştir. Ayrıca bulgular, söz konusu ülkelerin reklamlarında yaygın olan cinselleşme ile de benzerlik göstermektedir. Daha büyük örnekleme yöntemleri, uzunlamasına çalışma, sosyal medya materyallerinin dahil edilmesi, tüketici davranışına yönelik araştırma tepkisi; ve kadınlık kavramlarının oluşturulması ve korunmasında cinsiyet sembollerinin algılanması daha fazla araştırma için yararlı görülen hususlardır.
Özet (Çeviri)
Advertisements do not only influence the cultural values of the members of society, but they also reflect them. As advertisements make use of the cultural elements such as symbols, heroes by linking them with the product, it creates an appealing and long-lasting effect among the consumers. This study aims to determine the perception of femininity in cultural setups of three countries, the US, France, and the Arab world. From a broad perspective, the research question aims to discover how femininity is perceived in media with culture as a controlled variable, in the three countries and what similarities and differences are found among them. The hypotheses tested in this study entails how culture impacts womens' portrayal in advertisements, similarities between the US and France in femininity perception, the US and France's depiction of femininity is different from those of the Arab, Sexualization of women in the three countries, and whether The US and France have an individualistic mindset among women contrary to Arab. The data used were collected from one global general-interest magazine: Marie Claire with its three editions including those from the US, Paris, and Arabia. Using the quantitative content analysis method In the advertising analysis process, all advertisements from the year 2018 with a female character (Altogether 1,386 advertisements) were analyzed by two coders; one was male and the other was female, from Jordan and France, respectively. The findings of the study show similarities with the existing literature, particularly in the depiction of femininity in each culture - modern and independent American women; modern but uncertainty avoidant French women; and family-oriented Arab women. Contrary, however, to what has often been assumed, the portrayal of Arab women regarding their societal roles have evolved and expanded to areas of business and employment. Additionally, the findings are so similar to the sexualization prevalent in the advertisements for said countries. Larger sampling methods, longitudinal study, the inclusion of social media materials, specified research response on consumer behavior; and perception of gender symbols in the creation and preservation of conceptions of femininity are considerations deemed beneficial for further research.