Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde gerçekleştirilen eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of educational activities which were performed at Museum of Anatolian Civilizations
- Tez No: 628199
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1997 yılında Avrupa Müze Forumu'nun EMYA Ödülü'nü kazanan dünyanın önde gelen arkeoloji müzeleri arasında yer almaktadır. Müze yerli ve yabancı turistler ile araştırmacılar başta olmak üzere yılda ortalama 200.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 1921'de kurulan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Paleolitik Çağ'dan günümüze Anadolu medeniyet tarihini temsil eden eşsiz ve kapsamlı koleksiyonları ile izleyicileri Anadolu kültürün hakkında bilgilendirme sürecinde aktif rol oynayan dünyadaki referans kurumlardan biridir. Müze, arkeolojik kazılar, dijitalleştirilmiş koleksiyonlar, kültürel varlıklarını korunma çalışmaları ve müze eğitimi etkinlikleriyle Türkiye'nin önde gelen kurumlarından biridir. Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir devlet müzesidir. Müzenin amaçları arasında kültürel miras, kimlik ve tarih bilincinin korunması, müzenin içeriği ve önemi konusunda farkındalığın artırılması ve yaygın kültürel eğitim yoluyla kültürel mirasın korunması konusunda farkındalığın artırılmasıdır. Müzenin en önemli misyonu tarih ve kültür eğitimidir. Eğitim ve öğrenme döngüsünde, sosyal yaşamın bir parçası olarak insan ve toplum kaynakları için değerlendirilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu araştırmanın amacı Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde 1993-2019 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan eğitim çalışmalarını çağdaş müze eğitimi kuram ve uygulamaları bağlamında değerlendirmektir. Bu nedenle, tezin ilk bölümü, bu araştırmaya neden gereksinim duyulduğu, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıklar ve araştırmanın yöntemini içermektedir. İkinci bölümde müze ve müze eğitimi kavramlarının tanımı, kısa tarihçesi ve önemi kapsamlı olarak incelenmiş; Türkiye'de müze eğitimin tarihsel süreci ve genel çerçevede önemli örnekleri tartışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin müze eğitim uygulamaları genel amaçları, tarihçesi ve uygulama örnekleri bağlamında ele alınmış ve incelenmiş, bu bölümün sonunda müzede yapılan müze eğitim çalışmaları değerlendirilerek, öneriler çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Museum of Anatolian Civilizations in Ankara, which is considered a national museum in Turkey, is among the leading museums of the world with winning the prize for European Museum Forum's EMYA Award in 1997. It has more than 200.000 people each year of which are scholars and are General publics who are visitors from inside and outside of Turkey. Established 1921, Museum of Anatolian Civilisations on account of its unique and large collections of materials with representing Anatolian civilisation history from the Palaeolithic Age to the present, is also considered one of the reference institution in the world by playing an active role to inform Anatolian cultural heritage to the world. With the activities; periodical publications, periodical conferences serials, educational seminar programs, exhibitions, museum is not a place where archaeological objects have been housed and also a culture centre of Ankara. With Museum excavations, digitalization of collection, protection of cultural assets and Museum pedagogy, Museum of Anatolian Civilisations is one of the leading institution of Turkey. Anatolian Civilization Museum (ACM) is a governmental body working under Ministry of Culture and Tourism. Its main scope is to teach the past to shape the future. Objectives: protection of cultural heritage, identity and history awareness, raising awareness on the meaning and the importance of the Museum and to raise awareness on the protection of cultural heritage by non-formal Education. The most importance experience of the ACM is about museums, history and culture education with the experience on heritage. In the education and learning cycle ,there are some significant points that should be evaluated for the sources of human and society as a part of social life . In that field multi functional learning, based on life time learning policy and the effective musem pedagody became very important. A long time ago, those activities were taken place at schools and the museum, is now being held by the museum education progress according to the aim and targets of the Civilizations of Anatolian Museum education policy. Civilization of Anatolian Museum has been following the programs of museology which constructed the education Workshop facility in 2003. In those workshops, a creative environment had been provided to the participants so that the young people could proactively be a part of the education progress naturally. Being a true supporter for the museum education progress The Civilization of Anatolian Museum, has targeted for keeping and saving the value of the natural and cultural beings of Turkey and aiming to develop the awareness of it effectively as an general education progress.