Stratejik yönetim sürecinin kurumsal performans üzerine etkisi: Kalkınma ajanslarına yönelik bir araştırma
The effect of strategic management process on corporate performance: A research on development agencies
  1. Tez No: 628227
  2. Yazar: ENİZ GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kalkınma ajanslarının kurumsal performansında stratejik yönetim sürecinin etkili olup olmadığının araştırıldığı bu çalışmada, stratejik yönetim süreci ile kurumsal performans arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu amaçla kalkınma ajanslarında stratejik yönetim uygulamalarının başarı düzeyleri ve stratejik yönetim fonksiyonlarının kurumsal performans üzerindeki etkisi, ajanslarda görevli stratejistlerin algılarına dayalı olarak incelenmiştir. Araştırmada online anket yöntemi ile elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığı, çarpıklık ve basıklık değerlerine göre analiz edilmiştir. Ölçeğin faktör analizine uygunluğu Kaiser-Meyer-Olkin ve Bartlett küresellik testi ile belirlenmiştir. Faktör çıkarmada Temel Bileşenler Analizi metodu, faktör döndürme metodu olarak ise Direct Oblimin with Kaiser Normalization tekniği tercih edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi ile faktörlerin doğrulanması sağlanmıştır. Ölçeğinin içsel tutarlılığı Cronbach Alfa güvenilirlik analizi ile belirlenmiştir. Araştırma hipotezleri çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Analizlerin sonucu, kalkınma ajanslarının stratejik yönetim sürecini başarılı bir şekilde uyguladıklarını, kurumsal performanslarında stratejik yönetim sürecinin iç çevre analizi, stratejik örgütleme ve stratejik kontrol fonksiyonlarının öne çıktığını göstermektedir. Buna göre ajansların kurumsal performansının artırılmasında, tüm aşamaları ile stratejik yönetim sürecinin bir bütün olduğu ihmal edilmeden, bu fonksiyonlarda yapılacak iyileştirmelerin etkili olacağı söylenebilir. Ajansların kurumsal performansındaki artış, makro ve mikro ekonomik sistemler arasındaki uyumu olumlu yönde etkileyecek, rasyonel kaynak kullanımına ve kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Analizler sonucuna göre, kalkınma ajanslarının dış çevre analizi, stratejik planlama, stratejik uygulama ve stratejik esneklik fonksiyonlarının etkinliğine daha fazla önem vermesi gerekebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, which investigates whether the strategic management process is effective in the institutional performance of development agencies, the relationships between the strategic management process and corporate performance were analyzed. The success levels of the strategic management practices in the development agencies and the effect of the strategic management functions on the corporate performance were examined based on the perceptions of the strategists in the agencies. Normallity of the data was analyzed according to skewness and kurtosis values. After Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett sphericity test, Basic Components Analysis method for factor extraction method and Direct Oblimin with Kaiser Normalization technique was preferred as factor rotation method. Confirmatory factor analysis was provided to verify the factors. After Cronbach Alpha reliability analysis, research hypotheses were tested by multiple linear regression analysis. Development agencies successfully implement the strategic management process, and the internal environment analysis, strategic organization and strategic control functions of the strategic management process come to the fore in their corporate performance. Accordingly, it can be said that improvements in these functions will be effective in enhancing the institutional performance of the agencies, without neglecting that all stages of the strategic management process are complete. The increase in the institutional performance of the agencies will positively affect the harmony between macroeconomic and microeconomic systems and will contribute to rational resource use and development. Development agencies may need to pay more attention to the effectiveness of external environment analysis, strategic planning, strategic implementation and strategic flexibility functions.