Yabancı göçmenlerin çalışma koşulları ve sendikal deneyimleri ekseninde sendikaların göçmenlere bakışı: Karabük örneği
Unions overlooking at emigrants within the perspective of working conditions and union expreriences of emigrants: Karabük sample
- Tez No: 628226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Mevcut araştırmalar, göçmen işçilerin örgütlenmeleri ile sendikal tavır arasında ilgisizlik ve/veya kopukluk olduğunu göstermektedir. Üstelik sadece sendikaların göçmen işçileri örgütlemedeki yetersizlikleri eleştirilirken; düzeniz göçmenler, uluslararası koruma altındakiler ve geçici korunanlarında eklenmesiyle konuya dair kapsam daha da genişlemiştir. Bu anlamda sendikal ilgisizlik veya kopukluğa dair nedenlerin, yabancı göçmenlerin mevcut çalışma koşulları ve geçmiş sendikal deneyimleri arasındaki ilişki üzerinden araştırılması gerekliliği düşünülmüştür. Bu çerçevede yürütülen tezin giriş bölümünde araştırma problemi ve önemi belirtilmektedir. İkinci bölümde, çalışmaya dair alan yazına yer verilmekte, üçüncü bölümde ise araştırma yöntemi açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde yabancı göçmenlerle ilgili araştırma bulgularına yer verilmekte, beşinci bölümde sendikalarla yapılan görüşmeler yorumlanmaktadır. Son bölümde ise araştırma sonuçlarına ve önerilere değinilmektedir. Araştırma sonucunda yabancı göçmenlerin kayıtdışı çalışmanın olumsuz koşullarından etkilendikleri gibi işgücü piyasalarını da etkiledikleri, sendikalar konusunda belirgin bir bakış açısına ve tecrübeye sahip olmadıkları anlaşılmaktadır. Buna karşın sendikaların, yabancı göçmenlerin yarattığı etkinin farkında oldukları fakat söylemdeki tavrın, eylemde istenilen düzeyde yansıtılamadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Present researches show that there is indifference and/or disconnection between the organising of foreign immigrants and attitude of the unions. Moreover, while criticising only the ineffectiveness of the unions in organising foreign immigrant workers, the content of the issue has widened more by adding (the number of) irregular immigrants, those who are under the international protection, and those temporarily protected. Within this respect, the reasons related to the indifference or disconnection of unions are thought to be searched through the relations between the present working conditions of immigrant workers and their previous union experiences. In the entrance of the thesis conducted within this framework, the problem of the research and its importance has been defined. In the second section, literature related with the study takes place and in the third section the research method has been explained. In the fourth section, research findings related with the foreign immigrants have been given and in the fifth section interviews with the unions have been interpreted. In the last section, results of the researches and recommendations have been mentioned. The research shows that foreign immigrants have been affected by the negative conditions of the unregistered working as well as they affect the workpower markets, they also do not seem to have a certain point of view or experience about the unions. On the contrary, the unions are aware of the effect created by the foreign immigrants but it is understood that their pronounced attitude cannot be reflected in the action at a desired level.