Uşak tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan boyar maddelerin mikrobiyal dekolorizasyonu
Microbial decolorization of commonly used dyestuffs in usak textile industry
  1. Tez No: 628247
  2. Yazar: KÜBRA ÇİTEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ELİF KORCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tekstil atık suları fazla miktarda organik ve inorganik kirleticiler içerirler. Doğaya bırakılan atık sular birçok canlı mikroorganizmalara zarar verir ve suyun içerisindeki ışık geçirgenliğini azaltarak fotosentetik aktiviteyi olumsuz yönde etkiler. Ayrıca boyar maddelerin bazı sucul organizmalarda birikmesi toksik ve kanserojenik ürünlerin meydana gelmemesine neden olur. Bu amaçla belirlenmiş olan Bacillus izolatlarının azo boyar maddelerin (Acid Blue, Acid Red) renk giderimi araştırılmıştır. Uşak organize sanayi bölgesinden toplanmış olan tekstil atığı, organize atığı ve seramik atıklarından izole edilerek 8 adet Bacillus sp. elde edilmiştir. İzolatların mikroskobik, makroskobik ve spor yapıları incelenmiştir. Tüm izolatların basil, gram pozitif ve spor yapılarının olduğu belirlenmiştir. Biyokimyasal karakterizasyon testleri (Katalaz, nişasta hidrolizi, VP testi, sitrat testi, NaCl) yapıldıktan sonra SA1, SA2, TA4, TA5 izolatların türleri belirlenmiştir. Farklı pH ve sıcaklılarda yapmış oldukları üremeler sonucunda optimum sıcaklığı 37-40 ˚C olduğu belirlenmiştir. 16S rRNA sekansları sonucunda SA1 (Bacillus mycoides), SA2 (Bacillus subtilis), SA3 (Bacillus aryabhattai), TA4 (Bacillus licheniformis), TA5 (Bacillus thuringiensis), TA6 (Bacillus flexus), OA7 (Bacillus proteolyticus), OA8 (Bacillus toyonensis ) olarak belirlenmiştir. Boyar madde içeren katı besiyerinde (Acid Blue, Acid Red, Acid Yellow) üreme gösterdikleri zaman Bacillus'ların daha çok Acid Red ve Acid Blue boyalarını adsorbe ettiği saptanmıştır. LB besiyerinde 37 ˚C'de, 24-196 saat çalkalamalı etüvde (1600rpm) inkübasyonu sonucu Acid Blue boyar madde de TA4 izolatı %47,08 ve Acid Red boyar madde de ise OA7 izolatı %69,74 renk giderimi belilenmiştir. FTIR analizlerinde Asit Blue karbonil fonksiyonel, Asit Red aromatik bağları grupları üzerinde adsore ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
They contain large amounts of organic and inorganic pollutants in textile wastewater. Wastewater discharged to nature damages many living microorganisms and negatively affects photosynthetic activity by reducing the light transmittance in the water. In addition, the accumulation of dyes in some aquatic organisms brings with it the risk of toxic and carcinogenic products. The color removal of azo dyes (Acid Blue, Acid Red) of Bacillus isolates determined for this purpose was investigated. The textile waste collected from the Uşak organized industrial zone was isolated from organized waste and ceramic waste, and 8 Bacillus sp were obtained. Microscopic, macroscopic structures of the isolates were examined. It was determined that all isolates had Bacillus, biochemical characterization (Catalase, starch hydrolysis, NaCl, VP and citrate test) SA1, SA2, TA4, TA5 species were determined. The optimum growing temperature was determined to be 37-40 ˚C. As a result of 16S rRNA sequences, SA1 (Bacillus mycoides), SA2 (Bacillus licheniformis), SA3 (Bacillus thuringiensis), TA4 (Bacillus licheniformis), TA6 (Bacillus flexus), OA7 (Bacillus proteolyticus), OA8 (Bacillus proteolyticus) determined. It was determined that Bacillus sp. adsorbed more Acid Red and Acid Blue dyes when incubated at 37˚C in the LB medium for 24-220 hours in a shaking oven (1600rpm). TA4 isolate was demonstrated maximum Acid Blue decolorization (47,08%) and OA7 isolate was demonstrated maximum Acid Red decolorization (69,74%). In FTIR analysis, it was determined that it adsorbed Acid Blue on bacteria carbonyl functional and Acid Red aromatic bond groups.