Uşak yöresi dokuma atölyelerindeki gürültü maruziyetinin araştırılması
Investigation of the noise exposure in weaving workplaces in uşak region
- Tez No: 666538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Önemli iş kollarından birisi olan tekstil endüstrisinin kollarından birisi olan dokuma fabrikalarında gürültü en önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gürültü özellikle, çok sayıda makinenin bir arada çalıştırıldığı dokuma atölyelerindeki ortamlarda, makineleri kullanan çalışanların sağlığını ve çalışma verimlerini olumsuz etkilemektedir. Gürültü düzeyinin yüksek olması nedeniyle kalıcı veya geçici işitme kayıplarının yanında işçilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmeleri nedeniyle işçilerde yorgunluk, buna bağlı bezginlik ve bu olumsuz duruma bağlı yaralanmalı veya ölümlü kazaların meydana gelme olasılığı artmaktadır. Bu çalışmada Uşak Yöresindeki farklı çalışma ortamlarına sahip beş adet dokuma fabrikasında oluşan gürültü analizlerinin yapılması ve elde edilen veriler ışığında alınması gerekli önlemlerin önerilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In weaving mills, one of the branches of the textile industry, which is one of the important business lines, noise emerges as the most important risk factor. Noise negatively affects the health and working efficiency of the workers who use the machines, especially in the environments in the weaving workshops where many machines are operated together. Due to the high level of noise, permanent or temporary hearing loss as well as the psychological negative effects of the workers, the probability of fatigue, tiredness and injury or fatal accidents due to this adverse situation increases. In this study, it is aimed to make noise analyzes in five weaving mills with different working environments in Uşak Region and to suggest necessary measures to be taken in the light of the obtained data.