Ulus-ötesilik bağlamında Avustralya'da yaşayan Türklerin anavatanla iletişim süreçleri
Communication processes of Turks living in Australia in the context of transnationalism
  1. Tez No: 628261
  2. Yazar: DUYGU TOSUNAY GENCELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÜNAL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada Avustralya'da yaşayan Türk göçmenlerin anavatanla iletişim süreçleri ulus-ötesilik bağlamında incelenmiştir. Araştırma, nitel paradigmaya uygun olarak bütüncül tek durum çalışması olarak desenlenmiştir. Bu doğrultuda çevrimiçi gözlem, yarı-yapılandırılmış görüşme, katılımcı gözlem, çevrimiçi anket gibi veri toplama araçları kullanılarak veri çeşitliliği sağlanmıştır. Alan araştırması Eylül 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında Avustralya'nın Sydney kentinde gerçekleştirilmiştir. Burada kartopu örnekleme yoluyla ulaşılan 30 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve eşzamanlı olarak alanda gözlem yapılmıştır. 208 katılımcı ise çevrimiçi anket çalışmasına katılım sağlamıştır. Bulgular, Avustralya'ya Türk göçünün başladığı 1968 yılından bu yana belirgin bir şekilde dönüşen iletişim süreçlerinin, göçmenlerin yaşantısını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, anlık iletişim sağlayan araçların tercih edilmesiyle de ulus-ötesi bağların güçlendirildiği görülmüştür. Bu güçlenmeyle birlikte göçmenlerin kendi kimliklerini tanımlamada daha açık olabildikleri anlaşılmıştır. Ayrıca gelişen teknoloji ve tarihsel şartların, farklı kuşaklar üzerinde farklı etkilere yol açtığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the communication processes of Turks living in Australia with their homeland were examined in the context of transnationalism. The research was designed as a holistic single case study in accordance with the qualitative method. Accordingly, triangulation was ensured by using data collection tools such as online observation, semi-structured interview, participant observation and online survey. The field research was carried out in Sydney, Australia between September 2018 and January 2019. During the research, semi-structured interviews were held with 30 participants who were reached by snowball sampling. Observations were also conducted in the field. Also, 208 participants contributed to the online survey study. Findings show that the communication processes, which have evolved significantly since the beginning of Turkish immigration to Australia, directly affected the migrants' lives. Additionally, it has been observed that transnational ties are strengthened by choosing tools that provide instant communication. With this strengthening, it was understood that immigrants could be more open in defining their own identities. It was also revealed that the developing technology and historical conditions had different effects on different generations of migrants.