Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerde universal adezivin üç farklı modu kullanılarak yerleştirilen servikal kompozit restorasyonların bir yıllık klinik takibi
One-year clinical follow-up of cervical composite restorations in different modes of universal adhesive in smokers and non-smokers
- Tez No: 628270
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sigara kullanan ve kullanmayan bireylerde universal adezivin (G-premio BOND; GC) farklı modları kullanılarak çürüksüz servikal lezyonlara yerleştirilen kompozit rezin (Essentia, GC) restorasyonların modifiye USPHS kriterleri, gingival indeks, plak indeksi ve dentin aşırı duyarlılığı açısından değerlendirilmesi amaçlandı. En az 3 çürüksüz servikal lezyonu olan 47 bireye (sigara kullanan;23, sigara kullanmayan;24) ait toplam 228 çürüksüz servikal lezyon restore edildi. Bireylerin sigara kullanma alışkanlıklarına ve universal adezivin uygulama modlarına (Etch&Rinse-ER, Selektif-Etch-SLE, Self-Etch-SE) göre 6 grup oluşturuldu. Kompozit rezin tek bir hekim tarafından tabakalı olarak yerleştirildi. Deneyimli ve kalibre başka iki araştırmacı restorasyonları 1.hafta, 3., 6. ve 12. aylarda modifiye USPHS kriterleri, gingival indeks, plak indeksi ve dentin aşırı duyarlılığı açısından değerlendirdi. Gruplar arasında ve zaman içindeki değişiklikleri incelemek amacıyla hem nitel hem de nicel değişkenler için genelleştirilmiş tahmin denklemleri yöntemi kullanıldı, (p0,05). Modifiye USPHS kriterlerine göre sigara kullanan ve kullanmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark sadece 12. ay kontrolünde kenar renklenme bulgularında olduğu görüldü (p0,05). Sigara kullanan bireylerde, kullanmayanlara göre hem pre-operatif hem de post-operatif dönemde dentin aşırı duyarlılığı (VAS) skorlarının fazla olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,031). Sigara kullanımının restoratif materyallerin klinik performansları ve dentin aşırı duyarlılığı üzerine etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to evaluate the one-year clinical performance of resin composite restorations using an universal adhesive (G-Premio BOND; GC) with three different modes in non-carious cervical lesions placed in smokers and non-smokers using modified USPHS criteria, gingival index, plaque index and dentin hypersensitivity. A total of 228 non-carious cervical lesions in 47 patients (nonsmokers; 24, smokers;23) with at least 3 non-carious cervical lesions were restored in this study. Six groups were formed according to patients' smoking habits and universal adhesive application modes (Etch&Rinse-ER, Selective-Etch-SLE or Self-Etch-SE). The resin composite (Essentia, GC) was placed incrementally by a single operator. Two experienced and calibrated examiners evaluated the restorations at one week (baseline), 3, 6 and 12 months using modified USPHS criteria, gingival index, plaque index and dentin hypersensitivity. Generalized estimating equations (GEE) method was used for both qualitative and quantitative variables to examine changes in time in groups and different modes (p0,05). According to the modified USPHS criteria, statistically significant differences was only observed in marginal discoloration at the 12-month recall between smoking and non-smoking groups (p 0,05). For smokers' group, pre- and postoperative sensitivity (VAS score) was found to be statistically higher than non-smokers at all evaluation periods (p=0,031). It can be concluded that smoking had an effect on the clinical performance of restorative materials and dentin hypersensitivity in individuals.