Eco'nun 'Açık Yapıt'ı bağlamında Berio'nun 'Epifaniler' adlı eserinin vokal bölümlerinin çözümlemesi ile erkek vokalist ve orkestra için 'Yok mu, Var' adlı beste
The analysis of the vocal movements of Berio's 'Epifanie' in the context of eco's 'Open Work' and 'Yok mu, Var' for male vocalist and orchestra
  1. Tez No: 628269
  2. Yazar: RAMAZAN YİĞİT ÖZATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZKAN MANAV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
1950'lerin ikinci yarısından itibaren ortak çalışmalara imza atmış olan yazar Umberto Eco (1932-2016) ile besteci Luciano Berio (1925-2003), birbirlerini disiplinlerarası düzeyde etkileyip beslemiş olan entelektüeller arasında önemli bir konuma sahiptir. Bu çalışmada farklı disiplinlerde ama aynı dönemde üretilmiş Açık Yapıt (1962) ve Epifaniler (1959-61) arasında karşılaştırmalı okumalar ve çıkarımlar yapılarak Eco ve Berio poetikasındaki koşutluklar irdelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, Berio-Eco işbirliği ve söz konusu iki yapıtın doğuşu üzerine genel bir bakış sunulmuş, ardından Epifaniler'in vokal bölümlerine odaklanılmıştır. Yapılan çözümlemeler, öncelikle“düzenlenmiş düzensizlik”ilkesinin ve bununla bağlantılı olarak tamamlanmamışlık, belirsizlik, çoğulluk, süreksizlik, olanaklılık ve hareketlilik kavramlarının her iki yapıtın temelinde vazgeçilmez bir öneme sahip olduklarını göstermektedir. Modernist ve ilerici bir orkestra yapıtı olarak Epifaniler, Eco'nun açık yapıt kuramının başarılı bir uygulaması olmakla kalmayıp 20. yüzyıl Avrupa'sının hem yeni sanat anlayışının hem de modern hayatının bir dökümünü −ve de“açık”bir yorumunu− özgün bir dille sunar.
Özet (Çeviri)
Umberto Eco (1932-2016) and Luciano Berio (1925-2003), who produced joint works starting from the second half of the 1950's, have a particular position among the intellectuals who influenced and nourished each other in interdisciplinary level. In this study, the analogy between the poetics of Eco and Berio is examined by means of mutual readings and deductions done between Opera Aperta (Open Work, 1962) and Epifanie (1959-61), that are produced in different fields but in the same historical period. In the first phase of the study, an overview of Berio-Eco cooperation and the birth of the two above-mentioned works are presented, and after that, the vocal movements of Epifanie are focused on. The following analyses show that the principle of“ordered disorder”−and related with this− the notions of incompleteness, indeterminacy, plurality, discontinuity, possibility and mobility have indispensible importance in both works. Epifanie, as a modernist and forward-looking orchestral work, not only represents a successful execution of Eco's open work poetics, but also originally presents an“open”interpretation of both the new conceptions in arts and the modern life of the 20th Century Europe.