İndirim düzeyi ve fiyat algısının sosyal sınıflara göre farklılıklarının belirlenmesi
Determining the difference of discount level and price perception by social classes
  1. Tez No: 628280
  2. Yazar: ONUR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, indirim düzeyi ve fiyat algısının sosyal sınıflara göre farklılığını tespit etmektir. Bu doğrultuda Mersin ilinde yaşayan farklı sosyal sınıflardaki 400 tüketiciye fiyat bilinci, değer bilinci, indirim duyarlılığı ve satın alma niyeti değişkenlerini ölçmek amacıyla hazırlanmış anketler yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Ayrıca çalışmada kota örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde verilerin analizinde, çoklu regresyon ve çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, çok değişkenli kovaryans analizi, araştırmada incelenen gruplar arasında; fiyat bilinci, değer bilinci ve satın alma niyeti bağlamında farklılıklarını test etmek için kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada kovaryans değişken indirim duyarlılığı seçilmiştir. Analiz sonuçlarına göre fiyat bilinci bağlamında sosyal sınıflar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca fiyat bilinci ve indirim duyarlılığının satın alma niyetini etkilediğini ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difference between discount level and price perception according to social classes. Accordingly, surveys prepared to measure price consciousness, value consciousness, sale proneness and purchasing intention variables for 400 consumers in different social classes living in Mersin province were applied face to face and online. Furthermore, quota sampling method was used in the study. Multiple regression and multivariate covariance analysis (MANCOVA) were used to analyze the data obtained. In this thesis study, multivariate covariance analysis is among the groups examined in the research; used to test their differences in terms of price consciousness, value consciousness and purchasing intention. In addition, covariance variable sale prononess was chosen in the study. According to the results of the analysis, it was determined that there were statistically significant differences between social classes in the context of price consciousness. In addition, it has been revealed that price consciousness and sale prononess affect the purchase intention.