Örgüt kültürünün duygusal bağlılığa etkisi, dağıtım adaletinin aracılık rolü: Mersin ili lojistik sektöründe çalışanlar üzerinde yapılan bir araştırma
The effect of organizational culture on emotional commitment, mediating role of distribution justice: A research on employees in mersin's logistics sector
  1. Tez No: 628290
  2. Yazar: YAKUP KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada örgüt kültürün duygusal bağlılığa etkisi araştırılmak ve dağıtım adaletinin aracılık rolü ölçmek amaçlanmıştır. Öncelikle araştırmanın amacına bağlı olarak literatür taraması yapılmış ve kurumsal bilgiler iletilmiştir. Sonraki aşamada ise uygulama bölümüne geçilerek veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Mersin ilinde lojistik sektöründe çalışan 500 personel katılmıştır. Bu kapsamda anketler, lojistik sektöründe çalışan dağıtım elemanı, depo elemanı, lojistik sorumlusu, ithalat ve ihracat uzmanı, operasyon yetkilisi ve şube müdüründen oluşan katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Anket formu iki bölümden ve 39 ifadeden oluşmaktadır. Kullanılan ölçeklerin Cronbach alfa güvenirlik katsayıları SPSS paket programı ile doğrulayıcı faktör analizleri ise Amos programı ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak; örgüt kültürünün duygusal bağlılığı pozitif ve anlamlı olarak etkilediği, örgüt kültürünün dağıtım adaletini pozitif ve anlamlı olarak etkilediği ve örgüt kültürünün iş görenlerin duygusal bağlılıkları üzerinde olan etkisinde dağıtım adaletinin aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of organizational culture on emotional commitment was investigated. This study also aimed to measure the mediating role of distribution justice. In first stage of this study, a literature review was conducted depending on the purpose of the research, and institutional information was conveyed. In the execution stage, survey method was used as the data collection tool of this study. 500 personnel working in logistics sector in Mersin province participated in the study. At this extend, face-to-face surveys are applied to the workers; which consisted of distribution personnel, warehouse personnel, logistics specialists, import and export specialists, operations officers and branch managers working in the logistics sector. These surveys consisted 2 chapters and 39 statements. Cronbach alpha reliability parameters of the scales were analyzed with the SPSS package program. Confirmatory factor analyzes were analyzed with the Amos program.