Fakoemülsifikasyon cerrahisi ve kapsül içi lens implantasyonu gerçekleşen olgularla cerrahi esnasında arka kapsül yırtığı gelişip sulkus lensi implantasyonu gerçekleşen olguların verilerinin korneal topografi ağırlıklı karşılaştırılması
Comparison of corneal topography data of cases with phacoemulsification surgery and capsule lens implantation and cases with posterior capsule tear that developed and sulcus lens implantation during surgery
- Tez No: 628291
- Danışmanlar: DR. SELİM GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ameliyat esnasında arka kapsül rüptürü gelişip eşzamanlı silier sulkusa intraoküler lens yerleştirilen hastalarla kapsül bütünlüğü korunmuş kapsül içi intraoküler lens yerleştirilen hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası kornea topografisini, göz içi basıncı ve görme düzeylerinin değişimini hem grupların kendi içlerinde hem de gruplar arasında değerlendirerek sulkusa yerleştirilen PMMA göz içi lenslerinin bu parametreler üzerine etkisini kapsüler keseye yerleştirilen akrilik göz içi lensleri ile karşılaştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bakanlığı Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz servisinde Eylül 2011 ve Aralık 2012 tarihleri arasında katarakt ameliyatı olmuş 855 hastanın arasından ameliyat öncesi ve sonrası korneal topografisi, göz içi tansiyonu ve en iyi görme keskinlikleri ölçülebilen 69 hastanın 92 gözü prospektif bir çalışmayla ele alındı.Tüm gözlere biaksiyel fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulandı ve 58 hastaya kapsül içi intraoküler lens yerleştirilirken; 34 hastaya posterior iris ile kapsül arası (sulkus) intraoküler lens yerleştirildi. Kapsül içi konulan lensler katlanır akrilik lensler iken sulkusa konular lensler tek parça PMMA lens idi. Sulkus grubu hastaların tümünde aynı cerrahi seansta kesi yeri genişletilmesi suretiyle PMMA lensler sulkusa yerleştirildi. Ameliyat öncesi ve ameliyattan iki ay sonra çalışmaya alınan hastaların tüm gözleri CSO Sirius Korneal Topografi cihazı ile ön kamara parametreleri açısından değerlendirildi. BULGULAR: Altmış dokuz hastanın 92 gözü çalışma kapsamına alındı. Elli sekiz hastaya kapsül içi intraoküler lens yerleştirilirken; otuz dört hastaya posterior iris ile kapsül arasına (sulkusa) intraoküler lens yerleştirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, by evaluating the preoperative and postoperative corneal topography, intraocular pressure and the change of visual acuity both within and between the groups of patients who developed posterior capsular rupture during surgery and who were placed intraocular lenses simultaneously in the ciliary sulcus, and who had intraocular capsular integrity preserved. We compared the effect of PMMA intraocular lenses placed on the sulcus on these parameters with acrylic intraocular lenses placed on the capsular sac. MATERIAL and METHODS: Among the 855 patients who had cataract surgery at the Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Eye Service between September 2011 and December 2012, 92 eyes of 69 patients whose preoperative and postoperative corneal topography, intraocular pressure and best visual acuity could be measured were evaluated with a prospective study. Biaxial phacoemulsification surgery was performed and 58 intraocular capsules were placed in 58 patients; Intraocular lenses between posterior iris and capsule (sulcus) were placed in 34 patients. The capsule inserted lenses were foldable acrylic lenses, while the subjects for the sulcus were one-piece PMMA lenses. PMMA lenses were placed in the sulcus by expanding the incision site in the same surgical session in all patients in the sulcus group. All eyes of the patients who were included in the study before and two months after surgery were evaluated with CSO Sirius Corneal Topography device in terms of anterior chamber parameters. RESULTS: 92 eyes of 63 patients were included in the study. While intraocular capsular lenses were placed in 58 patients; Intraocular lens was placed between the posterior iris and the capsule (sulcus) in 34 patients.