Gram pozitif kokların kinopristin/dalfopristin duyarlılığının in vitro araştırılması ve diğer antibiyotiklerle karşılaştırılması
Investigation of in vitro susceptibility of gram positivecocci to quinupristin/dalfopristin and comparing theactivity of this drug with some of other antibiotics
- Tez No: 628302
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde infeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan antibakteriyel ilaçların tür ve sayısında artışlar olmasına rağmen, son yıllarda, çoklu ilaç direnci gösteren stafilokok, enterokok ve diğer bazı Gram pozitif kokların neden olduğu infeksiyonların sıklığında artış olmuştur. Bu mikroorganizmalar, yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı sıklıkla direnç geliştirmekte ve neden oldukları infeksiyonların tedavisinde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Türkiye'de henüz kullanıma girmemiş olan kinopristin/dalfopristin, streptogramin grubundan parenteral uygulanabilen ilk antibiyotiktir. Her iki komponent de bakteriyel ribozomun 50S alt birimine geri dönüşümsüz bağlanarak etki gösterir. Bu çalışmada Haziran 2008 - Haziran 2009 tarihleri arasında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na gönderilen çeşitli klinik örneklerden infeksiyon etkeni olarak soyutlanan 279 Gram pozitif kokun kinopristin/dalfopristin ve diğer yaygın kullanılan antibiyotiklere in vitro duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlandı. Klasik ve otomatize bakteriyolojik yöntemler kullanılarak tür düzeyinde tanımlanan 103 koagülaz negatif stafilokok, 94 Staphylococcus aureus, 35 Enterococcus faecalis, 15 Enterococcus faecium, üç viridans streptokok, bir D grubu streptokok, bir A grubu streptokok, altı B grubu streptokok ve 21 Streptococcus pneumonia suşu çalışmaya alındı. Bu suşların antibiyotik duyarlılıkları disk diffüzyon yöntemiyle araştırıldı. Çalışmaya alınan stafilokok suşlarının 101'i metisiline duyarlı, 96'sı metisiline dirençli saptanmıştır. Metisiline duyarlı stafilokok suşlarının tamamı, metisiline dirençli Staphylococcus aureus suşlarının %93'ü, metisiline dirençli koagülaz negatif stafilokok (KNS) suşlarının %98.1'i, E. faecalis suşlarının %17.1'i ve E. faecium suşlarının %80'i, S. pneumoniae suşlarının %85.7'si, diğer streptokok suşlarının tamamı kinopristin/dalfopristine duyarlı bulundu. Yapılan duyarlılık testinde metisiline duyarlı stafilokok suşları penisiline %38.6 eritromisine %83.2, klindamisine %90.1, levofloksasine %99, trimetoprim-sülfametoksazole, gentamisine, vankomisine, teikoplanine ve linezolide %100; metisilin dirençli stafilokok suşları eritromisine %25, klindamisine %46.9, gentamisine %39.6, levofloksasine %40.6, trimetoprim-sülfametoksazole %63.5, vankomisine, teikoplanine ve linezolide %100; S.pneumoniae suşları penisiline %42.9, eritromisine %80.9, gentamisine %80.9, levofloksasin, vankomisin, teikoplanin ve linezolide %100, E.faecalis suşları ampisiline %11.4, sulbaktam-ampisiline %34.3,eritromisine %31.4, gentamisine (yüksek düzey) %65.7, levofloksasine %62.9, vankomisin, teikoplanin ve linezolide %100; E.faecium suşları ampisiline %6.7, sulbaktam-ampisiline %13.3, eritromisine %0, gentamisine (yüksek düzey) %20, levofloksasine %20, vankomisin ve teikoplanine %86.7, linezolide %93.3 duyarlı bulunmuştur. Yapılan bu çalışma ile henüz ülkemizde kullanıma girmemiş, ancak yakın bir gelecekte infeksiyon hastalıklarının tedavisinde sık başvurulması olası bir antibiyotik olan kinopristin/dalfopristin kombinasyonunun stafilokok ve streptokok suşlarına karşı etkinliğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya alınan bakterilerin diğer bir çok antibiyotiğe duyarlılıkları eş zamanlı saptanarak, bu yeni ilacın etkinliğinin, halen kullanımda olan diğer antibiyotiklerle karşılaştırılması sonucunda, klinik uygulamalarda tedaviyi yönlendirici sonuçların elde edileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Altough there is a rapid development in the antibacterial therapy during the recent years, the prevalence of the infections caused by multi-drug-resistant staphylococci, enterecocci and some other clinical important Gram-positive cocci has been incrased. These organisms are often found as resistant to many widely used antibiotics and some therapeutic problems have been emerged in the infections caused by these organisms. Quinupristin/dalfopristin which is not in use in Turkey yet, is the first parenterally usable streptogramin antibiotic. The drug acts via irreversible binding the both components to subunit of 50S bacterial ribosome. In this study, we aimed to investigate the in vitro activity of quinopristin/dalfopristin and the other widely used antibiotics on 279 Gram-positives coci which where isolated from clinical samples in Infectious Diseases and Clinical Microbiology Laborotary of Tepecik Educational and Research Hospital between June 2008 – June 2009. Of these strains 103 were identified as coagulase negative staphylococci (coNS), 94 were Staphylococcus aureus, 35 were identified as Enterococcus faecalis, 15 were Enterococcus faecium, three were identified as viridan streptococci., one was Group D Streptococci, one was Group A streptococci, six were Group B streptococci and 21 were pneumococci. In the susceptibility test, 51.3% of staphylococci strains was found as susceptible to methicillin. In the disc diffusion antibiogram, 100% of metisillin sensitive staphylococci strains, 93% of methicillin resistant S. aureus strains, 98.1% of methicillin resistant coagulase negative stapylococcus (coNS) strains, 17.1% of E.faecalis strains 80% of E. faecium strains were deteced as suspectible to quinupristin/dalfopristin. In the susceptibility test, 38.6% of methicillin sensitive staphylococci strains was found as susceptible to penicillin, 83.2% to erithromycin, 90.1% to clindamycin, 99% to levofloxacin, 100% to trimethoprim-sulfamethoxazol, gentamicin, vancomycin, teicoplanin and linezolid; 25% of methicillin resistant staphylococci strains found as susceptible to erithromycin, 46.9% to clindamycin, 39.6% to gentamicin, 40.6% to levofloxacin, 63.5% to trimethoprim-sulfamethoxazol, 100% to vancomycin, teicoplanin and linezolid; 42.9% S. pneumoniae strains found as susceptible to penicilin, 80.9% to eritromycin, 80.9% to gentamicin, 100% to levofloxacin, vancomycin, teicoplanin and linezolid; 11.4% of E. faecalis strains found as susceptible to ampicillin, 34.3% to sulbactam-ampicillin, 31.4 to eritromycin, 65.7% to gentamicin (120µ/ml), 62.9% to levofloxacin, 100% to vancomycin, teicoplanin and linezolid; 6.7% of E. faecalis strains found as susceptible to ampicillin, 13.3% to sulbactam-ampicillin, 0% to eritromyin, 20% to gentamicin (120µg), 20% to levofloxacin, 86.7% to vancomycin and teicoplanin, 93.3% to linezolid. In this study, we aimed to investigate the efficacy of quinupristin/dalfopristin a combination which is not in use in Turkey yet but probably in near future will be one of the most often used antibiotics against infections diseases, due to staphylococci and streptococci. By the way of measuring the efficacy a group of other antibiotics to the aim of compairing the activity of this new drugs with the others, we supposed to reach clinicilly usable data which is very helpfull to drive rote of the therapy.