Klinik örneklerden izole edilen gram pozitif, katalaz negatif kokların identifikasyonu
The identification of gram positive catalase negative cocci isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 22399
  2. Yazar: NERİMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENİS DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi, Gevher Nesibe Hastanesi, klinik ve polikliniklerinden Kasım 1990 ile Aralık 1991 tarihleri arasında değişik şikayetlerle başvuran hastaların klinik örneklerinden üreyen 366 Gram pozitif, katalaz negatif koklar bakteriyolojik kültür ve biyokimyasal özellikleri ileidentifikasyonları yapıldı, izolatların koyun kanlı ağarda oluşturdukları hemoliz tiplerine göre 186'sı (% 50.8) beta hemolitik streptokok ve 180'i (% 49.2) non-beta hemolitik Gram pozitif, katalaz negatif kok olarak belirlendi. Uygulanan biyokimyasal testlerle tanımı yapılan beta hemolitik streptokokların % 77.4'ü A grubu, %8.6'sı B grubu ve % 9.7'si C gurubu idi. Beta hemolitik streptokoklardan A grubu olarak tanımlanan kokların % 65.3'ü boğaz sürüntüsü ve balgam B grubunun % 31.3'ü kan, % 25.0 boğaz sürüntüsü ve balgam, C grubunun % 94.4'ü boğaz sürüntüsü ve balgam örneklerinden soyutlanan izolatlardı. Ayırımı yapılan non-beta hemolitik koklardan % 58.9'u enterokok, % 17.8'i viridans streptokok, % 8.3'ü S. pneumoniae, % 5.0'i S. bovis, % 3.8'i aerokok ve % 0.6'sı lökonostok idi. Non-beta hemolitik koklardan enterokokların % 41.5'i kan ve % 33.0'ü idrar; viridans streptokoların % 38.1 'i kan ve % 28.1 'i idrar; S. pneumoniae'nin % 33.3'ü kan ve % 26.6'sı BOS; S. bovis'in % 44.5'i kan; aerokokların % 57.1 'i kan ve 1 lökonostok BOS örneklerinden soyutlandı.40 Beta hemolitik streptokoklardan 8, non-beta hemolitik koklardan 10 izolat uygulanan testlerle identifiye edilemedi. Bazı tür ve suşların kesin ayırımında ileri tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Streptokoksik infeksiyonlarda farklı tedavi uygulandığından, tedavinin başarılı olması için, cins ve tür ayırımının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IDENTIFICATION OF GRAM POSITIVE, CATALASE NEGATIVE COCCI ISOLATED FROM CLINICAL SPECIMENS A total of 366 Gram pasitive, catalase negative cocci were identified with their bacteriological and biochemical properties from different clinical specimens of the patient who applied to various clinics and polyclinics of Gevher Nesibe Hospital. Among these isolates"! 86 (50.8%) were defined as beta-hemolytic streptococci and 180 (49.2 %) were defined as non-beta-hemolytic cocci according to their ability of producing hemolysis on the sheep blood agar. The beta-hemolytic streptococci were identified as group A in 77.4 %; group B in 8.6 %; group C in 9.7 % by using of biochemical tests. Group A streptococci were isolated in 65.3 % from throat swab and sputum; group B in 31.3 % from blood and in 25.0 % from throat swab and sputum; group C in 94.4 % from throat swab and sputum specimens. The non-beta-hemolytic Gram positive, catalase negative cocci were identified as enterococci in 58.9 %; viridans streptococci in 17.8 %; S. pneumoniae in 8.3 %; S. bovis in 5.0 %; aerococci in 3.8 % and Lauconostoc in 0.6 %. Enterococci were isolated in 41.5 % from blood and in 33.0 % from urine; viridans streptococci in 28.1% both from blood and urine; S. pneumoniae in 33.3 % from blood and in 26.642 % from CSF; S. bovis in 44.5 % from blood; aerococci in 75.1 %from blood specimens. A Leuconostoc strain was isolated from CSF. Eight strains of the beta-hamoiytic streptococci and 10 strains of non-beta-hemolytic coed could not be identified by using of these tests. It is needed that further technics for the distinctive identification. The identification of streptococcal isolates to genus and species is needed for the succesful therapy of streptococcal infections.