Çağdaş İngiliz romanında otizmin temsili
The representation of autism in contemporary English novel
  1. Tez No: 628304
  2. Yazar: ALPER TULGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Otizmin kurgu eserlerde konu olarak seçilmesi son zamanlarda oldukça popüler bir hâl almıştır. Otistik karakterlere duyulan merak ve ilgi beraberinde onlar hakkında edebi eserlerin yazılmasını getirmiştir. Bu açıdan otizm ile ilgili yakın deneyimleri olan yazarların seçimine dikkat edilmiştir. Bu çalışma Keith Stuart'ın A Boy Made of Blocks, Rachael Lucas'ın The State of Grace ve Jem Lester'ın Shtum adlı romanlarındaki otistik karakterlerin otizm çalışmaları açısından nasıl yansıtıldığını inceler. Engelli çalışmalarında uzun süre dışarıda bırakılmış otistik bireylerin kurgu eserlerde birçok yanlış temsile maruz kaldıkları bilinmektedir. İncelenen romanlarda bu temsillere değinilmiş ve otistik bireyin romanlarda ne şekilde yansıtıldığı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde otizm spektrum bozukluğunun genel tanımı yapılmış, Leo Kanner'dan itibaren otizm konusundaki değişiklikler verilmiş ve otistik bireylerin yanlış temsil edilmesine neden olacak sebepler aranmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde engelli çalışmalarına genel bir giriş yapılmış ve otizm ile edebiyat arasındaki ilişki ile ilgili olabilecek çeşitli yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm seçilen romanlarda otistik bireyin nasıl yansıtıldığını birçok farklı konudan ele almıştır.
Özet (Çeviri)
It has been widely popular to choose autism as the subject in literary fiction. The curiosity and interest of people on autistic characters led to the writing of more literary works about them. In this respect, we have chosen the authors who have had close experiences with autism carefully. This study examines the representation of autism in Keith Stuart's A Boy Made of Blocks, Rachael Lucas's The State of Grace, and Jem Lester's Shtum in terms of autism studies. It is known that there are various types of misrepresentation of autistic individuals who were excluded from disability studies for a long time. In the novels examined, these various types of misrepresentation have been discussed, and the representation of the autistic people in these selected novels have been studied. The first chapter of the study gives a broad definition of autism spectrum disorder and emphasizes the changes from Leo Kanner to present. It is also aimed in this chapter to search for possible causes of the misrepresentation. The second chapter gives an overall idea of disability studies and includes some approaches to be used discussing the relationship between autism and literature. The third chapter analyses the representation of the autistic people in the selected novels from various perspectives.