The herbalist-healer-midwife-witch in contemporary English novel
Çağdaş İngiliz romanında herbalist-şifacı-ebe-cadı
- Tez No: 291587
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, Atwood'un The Robber Bride'ındaki (1993) Zenia ile Karen/Charis ve Chevalier'nin The Virgin Blue'sundaki Isabelle'i (1997) erkeklerin belirlediği sosyal, fiziksel, doğa-doğa üstü ve yaşam-ölüm snırlarını aştıkları ve bu nedenle varlıkları ataerkil toplumun otoritesine ve düzenine tehdit oluşturduğu için ezilen ve cadılıkla yargılanan pek çok ebe ve kadın şifacının edebiyattaki altsoyları olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Cadı olarak yaftalanan böyle güçlü kadınlar feminizmde kadın kimliği ve söylemi olarak benimsenmektedir. Cadının altüst edici enerjisi yapısökücülük ve yapıbozumculuk yoluyla edebiyata ve postmodern söyleme akmaktadır.Bu çalışmanın Giriş bölümü cadıların tarih, edebiyat ve edebiyat kuramındaki erkeklerin belirlediği ikili karşıtlıkları altüst etmesine ayrılmıştır. Birinci Bölüm Atwood'un The Robber Bride'ında Zenia'yı, arkadaşları Karen/Charis, Tony ve Roz'u kocalarının/partnerlerinin cinsel, fiziksel ve ekonomik sömürüsü ve eziyetinden kurtarıp, kadın dayanışmasıyla yaralarını iyileştirebilmelerine yardım eden özgürleştirici bir güç olarak betimlemektedir. İkinci Bölüm, iyileştirme/öldürme güçlerini anneannesinden miras alan, arkadaşlarının Zenia'nın başlattığı özgürleşme sürecini atlatmalarına yardımcı olan ve sonunda Zenia'yı özgürleştiren Karen/Charis üzerinde yoğunlaşmaktadır. Üçüncü Bölümde Chevalier'nin The Virgin Blue'sunda Isabelle'in yaşamı politik ve dini değişimlerin yansıması olarak tartışılmaktadır; Isabelle herbalist-şifacı-ebe olması yüzünden damgalanır ve eziyet çeker. Sonuç bölümünde, tıpkı cadılar gibi, feminist kuramcıların ve edebiyat yazarlarının bu metafiziksel ikili karşıtlıkları altüst etmeleri ve kendi söylemlerini kurmaları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at scrutinizing Zenia and Karen/Charis in Atwood?s The Robber Bride (1993) and Isabelle in Chevalier?s The Virgin Blue (1997) as the literary descendants of the many midwives and women healers persecuted and brought to trial for witchcraft because they crossed the male-set social, physical, natural-supernatural and life-death boundaries and hence their existence posed a threat to the authority and order of patriarchal society. In feminism such powerful women labelled as witches are adopted as a female identity and discourse. The subversive energy of the witch flows into literature and postmodern discourse by means of deconstruction and disruption.The Introduction of the present study is devoted to the witches? disruption of male-set dichotomies in history, literature and literary theory. Chapter 1 portrays Zenia as a liberating force, saving her friends Karen/Charis, Tony and Roz from their husbands/partners? sexual, physical and financial exploitation and oppression, and helping them heal their wounds through female solidarity in Atwood?s The Robber Bride. Chapter 2 focuses on Karen/Charis who, having inherited her healing/killing power from her grandmother, helps her friends survive the liberation process initiated by Zenia and eventually liberates Zenia herself. In Chapter 3 Isabelle?s life, in Chevalier?s The Virgin Blue, is discussed as an echo of the political and religious changes; she is stigmatised and tortured for being a herbalist-healer-midwife. In conclusion it is emphasised that just as witches, so feminist theorists and fiction writers disrupt these metaphysical dichotomies and establish their own discourse.