Farabi ve İhvan-ı Safa'da siyaset ve siyaset ahlakı
Politics and political morality of Farabi and İhvan-i Safa
- Tez No: 628316
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezin amacı Fârâbî ve İhvân-ı Safâ'da var olan ortak siyasi düşünceleri tespit etmektir. Bu amaca uygun olarak Fârâbî ve İhvân-ı Safâ'nın siyasi görüşleri belirlenerek bir kıyas yapılmıştır. Belirlenen siyasi görüşlerin zamanımız siyaset düşüncesi açısından da durumu ele alınmıştır. Her iki düşüncede var olan ortak ilkeler üzerinde durulmuştur. Fârâbî ve İhvân-ı Safâ'nın oluşturmak istediği sistemin amacı insanı hem dünyada hem de ahirette mutlu etmektir. Mutluluğu elde etmek için yapılması ve kaçınılması gereken hususlar belirlenmiş ve bunun uygulanması için erdemli bir toplumun ve erdemli bir başkanın gerekli olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to identify the common political thoughts that both Farabi and İhvan-ı Safa have. In accordance with this purpose, a political comparison was made by determining their political views. Political views that are determined were also taken into consideration in terms of recent political thoughts. Common principles in both thoughts are emphasized. The purpose of the system that Farabi and İhvan-ı Safa wanted to create was to make people happy both ın the world and ın the hereafter. To achieve happines, the things to be done and avoided were determined and it was demonstrated that a virtuous society and a virtuous president are required for its implementation.