Doğalgaz enerjisi tercih nedenlerinin belirlenmesi: Batman ili üzerine bir uygulama
Determining the reasons for choosing natural gas energy: Application on Batman province
- Tez No: 628326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT ÇAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde önemi giderek artan ve stratejik bir enerji türü olan doğal gaz başta konutlarda olmak üzere iş yerleri, endüstriler ve resmi kurumlarda kullanılmaktadır. Kömür, petrol gibi enerji kaynaklarına göre daha ucuz ve çevre dostu olan doğal gaz enerji kaynağının kullanımı gerek dünyada gerekse Türkiye`de giderek artmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; 2012 yılından itibaren Batman ilinde kullanılmaya başlanan doğal gaz enerjisi tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 107.302 hanehalkı anakütlesi üzerinden 412 hanehalkına anket uygulanmış ve anketten elde edilen veriler ile istatistiki analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda mahalle, yaş, eğitim düzeyi, meslek ve çalışma durumu gibi bazı değişkenler bazında anlamlı farklılık bulunurken cinsiyet, konutların yapılış tarihi ve konutların sahiplilik durumu gibi değişkenler bazında anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Natural gas, which is an increasingly important and strategic energy type, is used in businesses, industries and government institutions, especially in residential buildings. Coal, natural gas energy sources require the use of a cheaper and more environmentally friendly energy sources such as oil according to the world is increasing both in Turkey. The main purpose of this study is; To determine the factors affecting the natural gas energy preferences that have been used in Batman province since 2012. For this purpose, a questionnaire was applied to 412 households over 107,302 households, and statistical analyzes were carried out with the data obtained from the survey. As a result of the analysis, there was a significant difference on the basis of some variables such as neighborhood, age, education level, occupation and working status, while no significant difference was found on the basis of variables such as gender, date of construction of the houses and ownership status of the houses.