The effect of sovereign credit rating announcements on US dollar/Turkish lira exchange rate volatility
Ülke kredi derecelendirme notu duyurularının ABD doları/Türk lirası döviz kuru volatilitesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 628327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşları; ihraççılar, menkul kıymetler ve ülkeler hakkındaki bağımsız değerlendirmelerini harf notları ve görünümler şeklinde belli periyotlarda halka açık olarak ilan etmeketdirler. Bu değerlendirmeler ihraççıların borç yükümlülüklerini ifa etme kapasiteleri ve istekleri hakkında bilgi vemrmektedir. Yüksek derecelendirme notları ödünç alan kesimlerin düşük maliyetlerle fon elde etmelerini kolaylaştırırken düşük derecelendirme notları yüksek temerrüt riskini ifade ettiği için fonlama maliyetlerini artırmaktadır. Kredi derecelendirme duyurularının para ve sermaye piyasalarında işlem gören menkul kıymetlerin fiyatlamanmasındaki rolü; finansaal piyasaların birbirine bağlılğıının dolayı makrekonomic değişkenlerin dalgalanlmasında önemli etkilere sahiptir. Bu tezde üç uluslararası kredi dereclendirme kuruluşu olan S&P, Moody's ve Fitch'in kredi derecelendirme duyurularının Amerikan Doları/Türk Lirası döviz kurunun oynaklığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizin zaman periyodu 6 Ocak 1992 ve 8 Nisan 2019 arasındaki bütün kredi deerecelendirme duyurularını kapsamaktadır. Etkileri incelemek için GARCH, EGARCH ve stockastik oynaklık modelleri kullanılmıştır. Bütün modellerin ampirik sonuçları; pozitif ve negatif kredi derecelendirme duyurularının döviz kuru oynaklığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçları olduğunu göstermektedir. Ayrıca negatif duyuruların pozitif duyurulara göre oynaklığı daha fazla artırmaktadır. Son olarak veriye en uygun modeli seçmek için likelihood ratio testi uygulanmıştır. Test sonuçları EGARCH modelinin kredi derecelendirme duyuruları ve döviz kuru oynaklığı arasındaki ilişki için en iyi model olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Credit rating agencies publicly announce their independent evaluations about issuers, securities and countries in the form of letter grades and outlooks in certain periods. These evaluations give an information on the willingness and capability to fulfill debt obligations of issuers. While higher rating grades facilitate borrowers to obtain funds at low costs, lower rating grades increase the funding costs due to the implications of high default risks. Credit rating announcements' role in pricing capital and monet market securities have important effects for fluctuations of macroeconomic variables due to interconnectedness of financial markets. In this thesis, the effects of credit rating announcements of three international credit rating agencies, S&P, Moody's and Fitch, on US Dollar /TL exchange rate volatility is examined. Time period of analysis covers all credit rating announcements between January 6, 1992 and April 8, 2019. In order to examine the effects, GARCH, EGARCH and stochastic volatility models are used. Empirical findings of all models show that positive and negative credit rating announcements have statistically significant impacts on exchange rate volatility. Moreover, negative announcements increase the volatility more than positive annoncements. Lastly, likelihood ratio test is conducted to select the best model that fits on data. Test results exhibit that EGARCH model is the best model for the relationship between rating announcements and exchange rate volatility.