Kierkegaard'da insan
Human of Kierkegaard
- Tez No: 628369
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kierkegaard, modern çağda ahlak görüşlerinin temelini oluşturan, bireyin toplum içindeki kendine özgü varoluşundan ve kendi bakış açısından soyutlayarak ele alan insan görüşüne karşı çıkar. Kierkegaard için söyleyebileceğimiz ilk şey, onun bireyci olduğudur. Onun bireyciliği, değeri bireye göre belirlenendir. Kierkregaard'a göre bireyci varoluşuna geçmek için, bireyin kendi varoluşunun farkına varmasıyla mümkün olabilir ve bu sürecin üç aşamadan oluştuğunu söyler. Bu aşamalar Kierkegaard'ın kendi deyişiyle 'varoluş aşamaları'dır. Varoluş aşamaları, bireyin yaşam yolundaki estetik, etik, dini varoluş aşamaları olarak nitelendirilmektedir. Kierkegaard'ın insan görüşü, yaşam yolundaki bu üç varoluş aşamasıyla ilgilidir. Kierkegaard'a göre bu üç varoluş yaşamı, somut hayatlardan gelmektedir; dolayısıyla estetik yaşamın özelliklerini taşıyan estetler, ahlaksal yaşamın izlerini kendisinde bulan trajik kahramanlar ve dinsel yaşamın yolundan giden iman şövalyeleri vardır. Fakat bu üç varoluş aşamasından olan ahlaksal alan, bireyin en çok tercih ettiği alandır. Dolayısıyla Kierkegaard, bireyin yaşamında ya/ ya da tercihinin ahlaksal alana yönelik olduğunu, ya iyiyi ve kötüyü seçmek, ya da onları dışarıda bırakmak yoluyla yaptığı seçim olarak niteler. İnsan, sentezdir. Bu sentez, insanın neliğine dair sorgulamalardır. Bu sorgulamalar insanın somut olarak yaşamın ve toplumun içerisinde olduğunu gösterir. İnsan ile hayvanın arasındaki ayrımın temel noktasıdır. Sentez olmayan hayvan, yüzyıllardır neslini korumuş olsa da varoluşu kendisinde olan bir varlık değildir.
Özet (Çeviri)
Kierkegaard opposes the human view, which forms the basis of the moral views in the modern age and which abstracts from the individual's own existence in society and from his point of view. The first thing we can say for Kierkegaard is that he is an individualist. Its individualism is the value that is determined by the individual. According to Kierkregaard, it may be possible for the individual to become aware of his own existence in order to move to his individualistic existence and he says that this process consists of three stages. These stages are Kierkegaard's own 'stages of existence'. The stages of existence are defined as aesthetic, ethical, religious existence stages in the way of life of the individual. Kierkegaard's human vision is related to these three stages of existence on the path of life. According to Kierkegaard, these three existence lives come from concrete lives; therefore, there are aesthetics, tragic heroes who find the traces of moral life, and knights of faith who follow the path of religious life. But the moral sphere from these three stages of existence is the sphere that the individual prefers most. Therefore, Kierkegaard defines an individual's life as his / her choice to the moral sphere, either by choosing the good or the evil, or by choosing them out. Human is synthesis. This synthesis is the questioning of the nature of man. These interrogations show that man is in concrete life and society. It is the basic point of the distinction between man and animal. The animal without synthesis is not an entity that has existed in itself, although it has preserved its generation for centuries.