Sǿren Kierkegaard'da insanın olanakları ve kaygı
Human possibilities and angst in Sǿren Kierkegaard' idea
- Tez No: 807083
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kierkegaard, varoluşçuluğun babası olarak bilinir. Ancak kendisi varoluşçuluk değil, varoluş terimini kullanmıştır. Varoluşun temeli öznel, bireysel olduğu için de Kierkegaard, sistemci filozoflara karşı çıkar. Herkes için genel geçer bir sistemden söz edemeyeceğimize vurgu yapar. Hakikat de öznel seçimlerimizde gizlidir. Kierkegaard'a göre, Aydınlanma çağıyla birlikte akılcılık ve nesnelliğin ön plana çıkması sonucu bireyler kendilerine yabancılaşmışlardır. Özünden ayrı düşen insan, varoluşunu sorgulayarak kendi özünü bulacaktır. Varoluş ise kendisini iman ile açığa çıkaracaktır. Kierkegaard, bireyin varoluşunu gerçekleştirip gerçek bir“ben”oluşunu, Tanrı ile ilişkisi üzerinden inşa eder. Tezimizde Kierkegaard'ın düşüncesinde bireyin gerçek bir“ben”olabilmesi için nasıl bir süreçten geçtiğini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Kierkegaard is known as the father of existentialism. However, he used the term existence, not existentialism. Since the basis of existence is subjective and individual, Kierkegaard opposes the philosophers' systems. Furthermore, he emphasizes that we cannot discuss a universal system for everyone. The Truth is also hidden in our subjective choices. According to Kierkegaard, individuals became alienated from themselves due to rationality and objectivity coming to the fore with the Age of Enlightenment. A person separated from his essence will find the essence by questioning his existence. Existence will reveal itself through faith. Kierkegaard constructs the individual's existence and becoming a real“me/I”through his relationship with God. In our thesis, we tried to show the individual's process to become a real“me/I”in Kierkegaard's thought.