Spinoza'da normatif bir etik ilke olarak sempatinin anlamı
Meaning of sympathy as a normative ethical principle in Spinoza
  1. Tez No: 628377
  2. Yazar: KUBİLAY SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GAZİ TOPDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Evrenin bütününde faaliyet gösteren“etkin”bir ilke arayışına karşılık icat edilen sempati, bütün bir geleneksel metafiziğin evren tasarımının odak noktasıdır. Sempatinin evrendeki temel işlerliği, evrenin tüm parçaları arasındaki uyumu tesis etmek ve sürekli hale getirmektir. Bu anlamda kozmik bir özelliği bulunan sempati bütüne yayılması nedeniyle evrenin çatısı altına aldığı tüm oluşumların türlü etkileşim biçimlerini açıklama hizmeti üstlenmektedir. Geleneksel metafiziğe benzer olarak evreni türlü etkileşimlerin (karşılaşmaların) toplamı biçimde yorumlayan Spinoza'nın metafiziğinde sempatinin sunduğu açıklama biçimine ayırdığı yeri saptamak tezin ele aldığı konulardan biri olacaktır. Evrenin birliği ya da parçaların bir aradalığından, insanların birlikteliğine geçiş yapan Spinoza sempatiyi düzenleyici etik bir ilke şeklinde düşünmüştür. Spinoza'ya göre doğalarından kaynaklanan bir sempati duygusu ile karşılaşmalara katılmayı arzulayan insanlar, aklın kılavuzluğu ile birleşen duygusal alışveriş sayesinde hem erdemli biri olma ünvanı elde edecekler hem de toplumsal faydaya hizmet ederek evrensel bir uyuma dönüşmenin belirli kriterlerini sağlamış olacaklardır.
Özet (Çeviri)
The sympathy invented in response to the search for an“active”principle that operates throughout the universe is the focal point of the universe design of an entire traditional metaphysics. The basic function of sympathy in the universe is to establish and maintain the harmony between all parts of the universe. In this sense, the sympathy, which has a cosmic feature, serves the purpose of explaining the various forms of interaction of all the formations that the universe takes under the roof. Similar to traditional metaphysics, Spinoza's interpretation of the universe as the sum of all kinds of interactions (encounters) will be one of the topics covered by the thesis in order to determine where metaphysics devotes to the form of explanation offered by sympathy. Spinoza, who moved from the unity of the universe or the combination of parts to the unity of people, considered sympathy as a regulating ethical principle. According to Spinoza, people who wish to participate in encounters with a sense of sympathy stemming from their nature will not only become virtuous by virtue of the emotional exchange combined with the guidance of the mind, but will also provide certain criteria for transforming into universal harmony by serving social benefit.