Konaklama işletmelerinde uygulanan herşey dahil sisteminde oluşturulabilecek standartlarla ilgili yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi (Bodrum örneği)
Evaluating the manager's views on the standards of accommodation enterprises implementing the all-inclusive system
  1. Tez No: 628376
  2. Yazar: ESİN AVCI AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın amacı konaklama işletmelerinde uygulanan her şey dahil sisteminde oluşturulabilecek standartlarla ilgili yönetici görüşlerinin belirlenmesidir. Bu araştırma 4 ve 5 yıldızlı oteller ve tatil köylerindeki her şey dahil sistemi uygulamalarını yönetici görüşleri doğrultusunda betimleyen nitel bir çalışmadır. Araştırmanın veri toplama aşamasında Bodrum ilçesinde 21 otel yöneticisi ile gönüllülük esasında yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Birinci ve ikinci bölümlerde yer alan 13 soru yöneticilerin her şey dahil sistemin uygulanması ve standartlara yönelik görüşmelerini belirlemeye yöneliktir. Üçüncü bölüm otel yöneticilerinin demografik özelliklerini belirlemeye yöneliktir. Veriler, betimsel içerik analizine tabi tutularak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, her şey dahil sisteminde oluşturulabilecek standartlarla ilgili yönetici görüşlerinin beş ana başlıkta toplandığı görülmektedir. İlk olarak, her şey dahil uygulamalarının kategorilere ayrılarak isimlendirilmesi ve her kategoride yer alacak ürün ve hizmetlerin çeşidinin, kalitesinin, sunum şekli ve saatlerinin belirlenmesi gerektiğini söylemişlerdir. İkinci olarak, her şey dahil sistemini uygulayacak işletmelerin en az 100 oda ve üzeri olmak üzere oda sayısına sahip olması, yeterli metre kareye ve yeşil alana sahip olması, mutfak alt yapısı, restoran ve bar sayısı gibi konularda standart getirilebileceğini belirtmişlerdir. Üçüncü görüş olarak, her şey dâhil sisteminin şehrin dışındaki 4 ve 5 yıldızlı büyük otellerde uygulanmasının daha doğru olacağını söylemişlerdir. Dördüncü olarak, otel yöneticilerinin çoğunluğu belirli bir fiyat standardının getirilmesi gerektiği ancak daha çok bunun alt limit olması gerektiği, üst limitin otellerin verdiği hizmete göre belirlenebileceğini belirtmişlerdir. Son olarak, otel yöneticileri kalite standartları getirilmesinin önceliğini vurgulamışladır. Bu bağlamda hijyen, personel eğitimi, hizmet, yiyecek içecek kalitesi ve sunumu, onaylı tedarikçilerden mal alınması gibi konularda standart oluşturulması gerektiğini belirtmişlerdir. Ayrıca yabancı tur operatörleri tarafından da geçerliliği kabul edilmesi gereken bu standartları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKAK, TSE ve alandan sivil toplum örgütlerinin birlikte oluşturması ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kanunlaştırılması gerektiği üzerinde durmuşlardır. Sıkı denetim ve yasal yaptırımların oluşturulan standartların uygulanmasında çok önemli olduğunu söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the managers' opinions about the standards that can be established in the all-inclusive system applied in accommodation establishments. This research is a qualitative study to describe all-inclusive system implementations at the four and five star hotels and resorts with the manager views. The data collection phase of the research was conducted on voluntary basis face-to-face interviews with 21 hotel managers in Bodrum district. A semi-structured interview form consisting of three sections was used as data collection tool. The 13 questions in the first and second sections are aimed at determining the interviews of the managers regarding the implementation of the all-inclusive system and standards. The third section is for determining the demographic features of hotel managers. The data were interpreted by descriptive content analysis. As a result of the research, it is seen that the opinions of the managers about the standards that can be established in the all-inclusive system are gathered under five main headings. Firstly, they stated that all-inclusive applications should be named and categorized and the type, quality, presentation style and hours of products and services to be included in each category should be determined. Secondly, they stated that the enterprises that will implement the all-inclusive system should have at least 100 rooms and over, have enough square meters and green space, kitchen infrastructure, restaurant and number of bars can be set as standard. As a third opinion, the managers stated it would be more appropriate to apply the all-inclusive system in large 4 and 5 star hotels outside the city. Fourth, the majority of hotel managers stated that a certain price standard should be introduced, but rather that the upper limit should be determined according to the service provided by the hotels. Finally, Hotel managers have emphasized the priority of introducing quality standards. In this context, they stated that standards should be established in terms of hygiene, personnel training, service, food and beverage quality and presentation, procurement of goods from approved suppliers. They also emphasized that these standards, which should be accepted by foreign tour operators, should be formed by the Ministry of Tourism, TURKAK, TSE and non-governmental organizations from the field together and legalized by the Ministry of Tourism. They stated that strict supervision and legal sanctions are very important in the implementation of the established standards.