Türkiye'de turizm sektöründe istihdam ve yabancı uyruklu çalışanlar
Employment and foreign workers in tourism sector in Turkey
- Tez No: 628378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Turizm sektörünün payı küresel ölçekte her geçen yıl artmaktadır. Bu bakımdan turizm sektöründen gelir ve istihdam yaratmak dünyada pek çok ülkenin üzerinde önemle durduğu bir konu haline gelmiştir. Kısa vadede hızlı sıcak döviz girişi sağlayan ve yüksek miktarda istihdam yaratan turizm sektöründen daha fazla pay alabilmek için ülkeler sürekli rekabet etmektedirler. Bu tez çalışmasında öncelikle dünyada ve Türkiye'de turizm sektöründen elde edilen gelirler ve yaratılan istihdam miktarları karşılaştırmalı bir şekilde incelenerek mevcut durum ortaya koyulmuştur. Daha sonra, bu tez çalışmasının asıl amacı olan ve özellikle son yıllarda ülkemizde turizm sektöründeki yoğun istihdamı ile dikkat çeken yabancı uyruklu çalışanların istihdamı üzerine yaptığımız anket çalışmasının sonuçları analiz edilmekte ve tartışılmaktadır. Bu anket çalışmasında Türkiye'deki önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde bulunan üst düzey yöneticilerin bakış açısıyla yabancı uyruklu çalışanların performansları ile istihdamları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yine üst düzey yöneticilerin bakış açısından tercih edilen turizm sektörü çalışanı profilinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda 2019 yılı Haziran – Ekim ayları arasında toplam 190 yönetici ile yüzyüze anketler yapılarak ilgili veriler toplanmıştır. Bu veriler istatistiki yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre Bodrum'daki 5 yıldızlı konaklama tesislerindeki yöneticilerin çalışanlardan istediği en önemli özelliğin güvenilirlik olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca yöneticilerin tercih ettikleri çalışan profilinde kişisel bakıma önem verme, güler yüzlü olma, rahat diyalog kurabilme ve takım çalışmasına yatkın olma gibi özellikler de yer almaktadır. Yabancı uyruklu çalışanların değerlendirilmesinde ise yöneticiler yabancı çalışanların kişisel bakımlarına dikkat etmeleri, yabancı müşterilerde güven duygusu yaratmaları, yabancı müşterileri evlerindeki gibi rahat hissettirmeleri, çoğunlukla ikinci bir yabancı dile sahip olmaları, rahat diyalog kurabilmeleri ve güvenilir olmaları gibi nitelikleri dolayısıyla istihdamda yabancı uyruklu çalışanları yoğun olarak tercih ettiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The share of tourism sector is increasing every year on a global scale. In this respect, creating income and employment from the tourism sector has become a topic that many countries in the world emphasize. Countries are constantly competing to get more shares from the tourism sector, which provides fast hot foreign exchange inflows in the short term and creates high amounts of employment. In this thesis, first of all, the income obtained from tourism sector and employment created in the world and in Turkey are examined in a comparative way and the current situation is revealed. Then, the main purpose of this thesis is to analyze and discuss the results of our survey on the employment of foreign workers, which have attracted attention with their intensive employment in the tourism sector in recent years. This survey aimed to determine the relationship between performance and the employment of foreign workers from the viewpoints of senior managers of 5-star accommodation businesses in Bodrum, which is one of the most important tourism destinations in Turkey. In addition, it is aimed to determine the preferred tourism sector employee profile from the perspective of senior managers. For this purpose, face - to - face surveys were conducted with 190 managers between June - October 2019 and relevant data were collected. These data were analyzed using statistical methods and the results were evaluated. According to the results obtained from the analysis, it is concluded that the most important characteristic for the managers of the 5-star accommodation facilities in Bodrum is the reliability. In addition, managers' preferred employee profile includes personal care, smiling, comfortable dialogue and teamwork. In the evaluation of foreign employees, managers stated that they prefer foreign employees because of their qualifications such as paying attention to the personal care, creating trust in foreign customers, making foreign customers feel at home as comfortable, often having a second foreign language, establishing a comfortable dialogue, and being reliable.