Sosyal, siyasal ve ekonomik yönüyle Yatağan (1923- 1960)
The social, political and economic aspects of Yatağan (1923- 1960)
  1. Tez No: 628385
  2. Yazar: FATMANA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
“Sosyal- Siyasal ve Ekonomik Yönüyle Yatağan (1923- 1960)”adlı çalışmada geçmişten günümüze önemli bir yerleşim birimi olan Yatağan'ın Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini de içine alan kısa bir değerlendirmesi, idari ve nüfus yapısı ve geçen zaman içinde sözünü ettiğimiz yapıdaki değişiklikler, ekonomik, sosyal, siyasal hayatı ile eğitim ve kültür faaliyetleri ortaya konmuştur. Bu çalışma süresince Muğla'da çıkan yerel ve ulusal basın başta olmak üzere, az sayıda da olsa Muğla ve Yatağan üzerine hazırlanmış kitaplar, yayınlanan makaleler ve Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'nden yararlanılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma Giriş Bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. Bunlardan Giriş Bölümü'nde; Yatağan'ın İlkçağdan Türk hakimiyetine, Menteşe Beyliği, Osmanlı Devleti ve Milli Mücadele Dönemi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci Bölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile Cumhuriyet Dönemi'nde Yatağan'ın idari yapısı ve nüfus özellikleri ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de; Yatağan'ın sosyal ve siyasi hayatı incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve Cumhuriyet Dönemi'nde Yatağan'ın eğitim ve kültürel faaliyetler ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise; Yatağan'ın ekonomik yapısı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study“Yatağan in Social, Political and Economic Aspect (1923- 1960)”indicates a short review of Yatağan, which has been an important district from past to present, its administrative and population structure, changes in the mentioned structures in time, economic, social and political life, educational and cultural activities including the last period of Ottoman Empire. We made reference to local and national press published in Muğla in particular, books written about Muğla and Yatağan despite very few sources, published articles and Presidential Republic Archive as sources in the pprocess of this study. This study has 4 chapters except the Introduction. The Introduction reveals information with regard to Yatağan in the First Age, period under Turkish rule, period of Beyliks, Ottoman Period, period of War of Independence. Chapter 1 includes the last period of Ottoman Empire and administrative structure and population characteristics of Yatağan in the Republic Period. Social and Political life in Yatağan have been rewiewed on Chapter 2. Chapter 3 studies educational and cultural activities of Yatağan in the last period of Ottoman Empire and Repuclic Period. Economical structure of Yatağan is explained on Chapter 4.