Cevat Abbas Gürer (Hayatı, askeri ve siyasi faaliyetleri)
Cevat Abbas Gürer (His life, his military and political activities)
- Tez No: 628390
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Manastır Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun olan Cevat Abbas Bey Balkan Savaşları'nda yer almış ve I. Dünya Savaşının başlamasının ardından Çanakkale Cephesi'nde Anafartalar'da daha önce tanışıklığı bulunan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yaveri olarak vazifelendirilmiştir. Anafartalar'dan sonra da Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yaveri olarak görevini sürdürmüş ve önemli bir tarihi şahsiyetin yaptığı işlere refakat etmiştir. Çanakkale Cephesinden sonra Kafkasya Cephesinde 16. Kolordu Komutanlığı'nda görevlendirilen Gazi Mustafa Kemal Paşa'yla birlikte Diyarbakır, Bitlis, Muş gibi Doğu vilayetlerinde bulunmuş ve Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya yaverlik vazifesini sürdürmüştür. Buradan sonra Suriye-Filistin Cephesinde kurulan Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'nda vazifelendirilen komutanıyla birlikte Adana, Halep ve Şam dolaylarında bulunmuş burada birçok başarıya muvaffak olmuştur. Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'nın kaldırılmasının ardından İstanbul'a dönerken Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yanında bulunmuştur. İstanbul'da kurmuş olduğu temaslar sayesinde Gazi Mustafa Kemal Paşa ile birlikte Anadolu'ya geçmiş ve Milli mücadele meşalesini yakan mücahitlerden biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Paşa ile birlikte askerlik vazifesinden istifa edip Mebussan Meclisine Bolu vilayetinden vekil seçilmiş ve Misak-ı Millînin kabul edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. İstanbul'un işgale uğramasının ardından Ankara'da açılan TBMM'ye gelerek Bolu Mebusu olarak görevine devam etmiştir. TBMM adına Sofya'da diplomatlık yapmış ve aziz vatanın işgallerden temizlenmesi adına var gücüyle çalışmalar yapmıştır. Cumhuriyet'in kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yaverliği gibi ulu bir görevde bulunan Cevat Abbas Bey 4 Temmuz 1943 yılında hayata veda etmiştir.
Özet (Çeviri)
Mister Cevat Abbas who graduated from Manastır War Academy as lieutenant degree took part in Balkan Wars I. After the beginning of World War I, he was charged as adjutant of Gazi Mustafa Kemal Pasha who has already met before with him. Thereafter, Suvla War, he resumed his charge as adjutant of Gazi Mustafa Kemal Pasha and he accompanied the things of historically important person. Then by Çanakkale front, he resumed his charge with Gazi Mustafa Kemal Pasha who was commissioned officer in 16th Corps Commander. After then, he succeeded in many achievements with his commander charged with in Yıldırım Armies Group Commander around Adana, Aleppo and Damascus. He accompanied Mustafa Kemal Pasha while they were returning to İstanbul after Yıldırım Armies Group Commandership had been disbanded. With Gazi Mustafa Kemal Pasha he went to the Anatolia and became one of the combatants who lighted a torch of national struggle. He resigned his military service with Gazi Mustafa Kemal Pasha. He elected from Bolu province as a deputy for the first Turkish Parliament. He played an important role in accepting National Pact. He kept his duty as a Bolu province deputy in Grand National Assembly of Turkey went into action in Ankara after the invasion of İstanbul. Cevat Abbas Gürer was a diplomat in Sofia on behalf of Grand National Assembly of Turkey and pulled out all the stops against enemy invasion. Mister Cevat Abbas, who was adjutant of Gazi Mustafa Kemal Pasha the founder of Turkish Republic, passed away on the 4th of July in 1943.