Tesadüfi duygu manipülasyonunun bireysel yatırımcıların belirsizlik altında finansal karar verme davranışlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of incidental emotion manipulation on individual investors' risky financial decision behavior
  1. Tez No: 628395
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Duygular, finansal karar verme sürecinin doğal bir unsurudur. Finansal karar vermede duyguların etkisi üzerine yapılan literatür taraması, araştırmaların halen çok sınırlı olduğunu ortaya koymaktadır. Problemin tanımı, pozitif duygusal manipülasyonun finansal karar vermede nasıl bir farklılık yarattığına dayanmaktadır. Bu araştırma, pozitif duygusal manipülasyonun bireylerin belirsizlik altında finansal karar verme davranışına etkisinin olup olmadığını, aynı zamanda bu etkiyi sosyodemografik ve kişilik özellikleri kategorilerinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yürütülmesi için iki aşamalı klasik deney yönteminden oluşan bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Bu amaçla katılımcı havuzu oluşturulmuş ve katılımcıların sosyodemografik özellikleri, finansal okuryazarlık düzeyleri ve kişilik özelliklerini ölçen anketler uygulanmıştır. Daha sonra katılımcılar yansız seçimle deney ve kontrol grubu olarak ayrılmışlardır. Öntest – Sontest kontrol gruplu desende katılımcıların finansal karar verme davranışı (bağımlı değişken) ölçülmüştür. Deney grubundaki katılımcılara, sontest öncesinde bağımsız değişken olarak seçilen görsel materyallerle (International Affective Picture System) pozitif duygusal manipülasyon yapılmıştır. Çalışma sonucunda bağımlı değişken üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını kararlaştırmak için deney ve kontrol grupları karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre, kontrol grubu için öntest – sontest sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, deney grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu görülmüştür. Bu da pozitif duygusal manipülasyonun, belirsizlik altında finansal karar verme davranışını etkilediğini göstermektedir. Göz hareketi sonuçları, bu çalışmadaki katılımcıların kayıplardan ziyade kazanca daha fazla değer verme eğiliminde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Emotions are inherent element of financial decision-making. A literature review on emotions Etki in financial decision making was carried out and revealed that the investigations are still often very limited. The problem statement relies on how does positive emotional manipulation make a difference in financial decision making. This thesis aims to analyze whether positive emotional manipulation affects individuals' financial decision-making behaviors under uncertainty, as well as to analyze this Etki in socio-demographic and personality traits categories. An investigation design consisting of two steps classic experimental method has been used to conduct the study. For this purpose, a pool of participants are asked to complete the sociodemographic characteristic, financial literacy and personality trait questionnaries. Subsequently, the study group randomly assigned into two groups as experimental and control group. Financial decision-making behavior of the participants (dependent variable) are measured in the pretest - posttest control group design. Before the posttest is administered, participants in the experimental group are subjected to positive emotional manipulation with visual materials (International Affective Picture System) chosen as independent variable. Experimental and control groups were compared to determine whether there is a statistically significant difference on the dependent variable. According to the results of the analysis, there is no statistically significant difference between pretest - posttest score for the control group. On the other hand, there is a statistically significant difference between pretest-posttest score for the experimental group. The results indicate that positive emotional manipulation affects financial decision-making behavior under uncertainty. Eye movement results shows that the participants in this study tend to place higher value on gain rather than losses.