Ev okulu yaklaşımıyla 7-10 yaş çocuklarının ailede din eğitimi
7-10 years old children's religious education in the family with homeschooling approach
  1. Tez No: 628409
  2. Yazar: HİCRİYE VİLDAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİSE KADER ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yüzyılda eğitime farklı yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilen alternatif eğitim yaklaşımları, bireyin bilişsel ve duyuşsal yeteneklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak eğitimin, öğrenme ihtiyacına özgürce cevap veren bir süreç olduğunu savunmaktadır. Bu alternatif eğitim yaklaşımlarından biri olan Ev Okulu (Homeschooling), belirli kurallar ve sınırlar içerisinde değil, bireyin ihtiyaçları ve değerleri doğrultusunda eğitilmesini isteyen ebeveynlerin okulsuz bir öğretim gerçekleştirmek istemesiyle başlamıştır. Ev Okulu alternatif eğitim yaklaşımının, çocuğunun dinî ve ahlakî eğitimini önemseyen ebeveynler tarafından da tercih edilmesi, bu yaklaşımın evde ve ailede verilen din eğitimine yönelik yöntem, kaynak ve materyal konusunda her geçen gün gelişen bir alan olmasını sağlamıştır. Uygulama ve yöntem açısından Ev Okulu eğitim yaklaşımı, aileyle bağların güçlü olduğu ikinci çocukluk gelişim döneminde (7-10 yaş) verilecek dinî eğitim için uygun bir yaklaşım olduğunu sonucuna varılmıştır. Bu araştırmada söz konusu yaklaşım, genel özellikleriyle ele alınmış, kullandığı yöntem ve materyaller incelenmiş, bu yöntem ve materyallerle örnek bir konu planı işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, alternative education approaches, which are evaluated within the framework of different approaches to education, claim that education is a process that responds to learning needs freely by considering the cognitive and emotional skills and needs of the individual. One of these alternative education approaches, Homeschooling, started with parents who wanted to be educated in line with the needs and values of the individual, not within certain rules and limits, and to provide a schoolless education. The preference of Homeschooling alternative education approach by parents who care about the religious and moral education of their children has made it an increasingly developing field in terms of methods, resources and materials for religious education given at home and in the family. In terms of practice and method, it is concluded that Home School education approach is a suitable approach for religious education to be given in the second childhood developmental period (7-10 age) when the ties with the family are strong. In this study, the mentioned approach is discussed with its general characteristics, methods and materials used are examined and a sample subject plan is prepared with these methods and materials.