Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçu
The crime of the breach of unity and territorial iintegrity of the state
  1. Tez No: 628410
  2. Yazar: ALİ NURİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türk Ceza Kanunu m. 302'de düzenlenen devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçu, Türkiye Cumhuriyeti'nin fiziki ve hukuki varlığına saldırı teşkil eden fiilleri cezalandırmaktadır. Bu sebeple de Devlet'in, suçla mücadeledeki en etkili araçlarından biridir. Bu etken araç, özellikle günümüzde, artan terör saldırıları karşısında ayrı bir önem kazanmaktadır. Madde, Devlet'in ülke, millet ve egemenlik unsurlarına yönelik saldırıları bertaraf etmek için getirilmiştir. Ancak yaptığımız ön araştırma neticesinde maddenin hem içerik hem de uygulanış açısından eksiklikler içerdiğine dair kanaat oluşmuştur. Bu çalışma, işte bu kanaatin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda, ilgili maddenin tarihi ve teorik gelişimi ile pratikteki uygulanışı hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanında, maddenin eksik kaldığını düşündüğümüz noktalarını giderebilecek fikirler ortaya konulmuştur. Bunu yaparken insanı esas alan modern ceza hukuku görmezden gelinmemiş ve ama Devlet'in menfaatleri ön planda tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The crime of the breach of unity and territorial integrity of the state, which is regulated in Article 302 of the Turkish Penal Code, punishes acts that constitute a threat against the physical and legal being of the Republic of Turkey. For this reason, it is one of the most effective tools of the state in their effort to combat crime. This tool is especially significant in the face of rising terror attacks. The Article's purpose is to nullify the attacks against the three elements of the State: the physical element, the element of Nation and the element of Sovereignty. However, in our preliminary analysis, we concluded that the Article has some shortcomings both in content and practice . This thesis is a natural consequence of this conclusion. In our thesis, we showcased the historical and the theoretical progress and the practice of Article 302. We also put our ideas forward when we thought the Article was lacking. In doing so, we put the benefit of the State above anything else yet we did not unsee the modern criminal law which predicates itself on people.