Artificial intelligence for social good: From a global perspective to a regional one
Toplumsal fayda için yapay zeka: Küresel bir perspektiften bölgesel bir incelemeye
- Tez No: 628441
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, yapay zekanın toplumsal fayda için nasıl kullanılabileceği sorusunu, hangi problemleri çözebileceğini ve bu yeni teknolojileri kullanarak ne tarz olası çözümler keşfedebileceğimiz sorularını Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki kullanım alanları dahilinde ele almaktadır. Bu sorulara cevap ararken devletlerden, uluslararası organizasyonlardan ve yerel sivil toplum kuruluşlarından konularla ilgili raporlar yapay zeka temelli teknolojilerin toplumsal fayda için kullanım yolları hakkında sonuçlara varmak için bir çerçeve olarak kullanılmaktadır. Bu düşünceleri değerlendirmesinin yanı sıra bu tez yapay zekayla ilgili olarak ülkelerin tasarı halinde olan ya da uygulanan tüzüklerini, çeşitli teknoloji şirketlerinin yaklaşımlarını ve akademik çevrelerin görüşlerini de inceler. Konuyla ilgili olarak çalışan birçok diğer kurum gibi bu tez de yapay zekayla çözülebilecek sosyal problemleri ele alırken Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerini genel bir çerçeve olarak kullanmaktadır ve gelecekte toplumsal faydanın sağlanması için oluşturulacak tasarılar hakkında tavsiye niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks into the question of how the use of artificial intelligence can be utilized for the social good, what problems can it alleviate and what possible solution we can discover by using these new technologies around aligned with the specific needs of the countries with an emphasis on cases from Japan and China. In answering this question, the reports on the subjects from governments, international organizations, global and regional NGOs are used as a framework to reach conclusions about the means AI-based technologies are implemented for the purpose of social good. While considering these notions, the thesis also examines the proposed and applied AI legislations of the countries, the approaches made by various technology companies and the views from academia. Just like many other organizations and institutions working on the subject, the thesis uses the United Nations' Sustainable Goals as a general scheme while addressing the societal problems that can be solved by AI applications, and offers advices for future frameworks while enabling social good.