Kur'ân'da 'usr (zorluk) ve yusr (kolaylık) kavramları
Difficulty and ease ('usr and yusr) concepts in Qur'an
  1. Tez No: 628451
  2. Yazar: EYYÜP BABAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kur'ân-ı Kerîm bütün çağlara hitap eden, insanların problemlerine çare olan, hem dünyada hem de ahirette insanları mutluluğa götüren ilahi bir kitaptır. Bu kitabın ilahi iradeye uygun bir şekilde uygulanabilmesi için doğru anlaşılması gerekir. Tarih boyunca Kur'ân'ın doğru bir şekilde anlaşılması için farklı çabalar gösterilmiştir. Kur'ân'ı anlama çabalarından biri de kavram çalışmasıdır. Kur'ân'ın kavramlarının doğru olarak anlaşılması, Kur'ân'la verilmek istenen mesajın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Bu tez çalışmamızda Kur'ân'ın iki önemli kavramlarından olan 'usr ve yusr kavramlarını ele aldık. Tezimiz bir giriş iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 'usr ve yusr kavramlarının sözlük ve terim anlamlarını bir de bu iki kavram ile anlam ilişkisi olan diğer kavramları ele aldık. İkinci bölümde ise 'usr ve yusr kavramlarınınKur'ân'da kullanıldığı kalıplar ve manaları tesbit ettik. Bir de bu iki kavramın birlikte kullanıldığı yerlerde zorluk ve kolaylık açısından ne anlam ifade ettiğine değindik. Çalışmamızda Arap dili üzerine yazılmış kadim sözlüklerden bir de klasik ve yeni dönem yazılmış tefsirlerden yararlandık. Kur'ân'da 'usr kavramı on iki defa, yusr kavramı ise kırk dört defa kullanılmıştır. Bu iki kavram her ne kadar birbirine zıt anlamlı olsa da anlam ilişkilerinin olduğu görülmektedir. Kur'ân'a bir bütün olarak bakıldığında ister ibadetlerde isterse sosyal hayatta olsun kolaylık ilkesinin tercih edildiği görülmektedir. Kur'ân'a göre hayatta zorluklarla karşılaşılabilir. Yalnız sabır edip zorluğa katlanmak neticesinde kolaylığa ulaşılır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a divine book that addresses all ages, cures people's problems and leads people to happiness both in the world and the Hereafter. This book must be understood correctly in order to be applied to the divine will. Throughout history, different efforts have been made to understand the Qur'an correctly. One of the efforts to understand the Qur'an is notion study. The correct understanding of the Qur'an's notions provides a better understanding of the message to be given by the Qur'an. In this thesis, we discussed the two important notions of the Qur'an: 'usr and Yusr. Our thesis consists of an introduction two parts. In the first part, we discussed the dictionary and term meanings of usr and yusr and also other notions that have meaning relations with these two notions. In the second part, we have determined the patterns and meanings that 'usr and yusr are used in the Qur'an. We also talked about what these two concepts mean in terms of difficulty and ease where they are used together. In our study, we used ancient dictionaries written on Arabic language and commentaries written in classical and new periods. In the Qur'an, the concept of usr has been used twelve times, and the concept of yusr has been used forty-four times. Although these two concepts are opposite , they seem to have meaning relations. When the Qur'an is considered as a whole, it is seen that the principle of convenience is preferred, whether in worship or in social life. According to the Qur'an, difficulties can be encountered in life. As a result of patience and endurance, there is glory at the end.