Tefsir usûlünde bir yöntem teklifi olarak Abdulkâdir Muhammed Hüseyn'in el-Meâyîru'l-Kabûl Ve'r-Red li Tefsîri'n-Nassi'l-Kur'ânî adlı eserinin değerlendirilmesi
The evaluation of the work of Muhammed Huseyn, al-Meayiru'l-Kabul Ve'r-Red li Tefsiri'n-Nassi'l-Kur'ani
  1. Tez No: 669821
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL SERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Müslümanlar Kur'ân-ı Kerim'i anlamak, yorumlamak ve hayatlarında aktif kılmak amacıyla ilk muhataplardan günümüze kadar çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmaların temel amacı ilahi vahyi doğru anlamak ve aktüel kılmaktır. Nitekim insanlar sürekli değişmekte ve aynı zamanda bu değişimden yaşam tarzları da nasibini almaktadır. Böyle bir durumda Kur'ân'ın muhatapları ilahi vahyi anlamak ve güncel olaylara karşı yorumlayabilmek için doğru anlamanın ve isabetli sonuçlara ulaşmanın yollarını tespit etme gayretine girmişlerdir. Kur'ân ilk muhataplarından sonraki tüm nesiller için canlı bir olgu olma durumunu yitirmekle beraber bu ikili arasındaki zamansal fark da ilerlemektedir. Böyle bir durumda Kur'ân ve muhatapları arasında ciddi bir ara oluşmakta ve bu durum da tefsirde daha dikkatli davranılması gerektiğini göstermektedir. Bu amaçla Müslüman âlim, düşünür ve mütefekkirler Kur'ân'ı doğru anlamak ve yorumlamak amacıyla çeşitli çalışmalar ve ölçüler ortaya koyma gayretine girmişlerdir. Bu konudaki çalışmalarda temel ölçü Kur'ân'ı doğru anlamak ve yorumlamak için gerekli ilke ve yöntemleri tespit etmek amaçlanmaktadır. Tefsirlerin mukaddime kısımlarında ve Ulûmu'l-Kur'ân eserlerinde bu ilke ve yöntemler zikredilmekle beraber müfessirlerin tefsir çalışmalarında dikkat etmeleri gereken ve aynı zamanda faydalanabilecekleri belirli malumatlar sunulmaktadır. Fakat bu malumatların bir metodoloji oluşturmaya yeterli olup olmadığı hususu tartışılmaktadır. Metodoloji geliştirmek amacıyla yeni yaklaşımlar günümüzde de devam etmektedir. Temel İslam bilimlerinde Fıkıh ilminin müstakil bir metodolojiye sahip olduğu malumdur. Fıkıh ilminin sahip olduğu anlama ve yorumlama yönteminin Kur'ân'ın bütün ayetleri üzerinde uygulanmasının imkân ve sınırlılıkları tespit etmek oldukça mühimdir. Bizim yaptığımız bu çalışmada Kur'ân'ı anlamak ve metodoloji sorununa çözüm oluşturmak amacıyla yazılan ve temelde Usûlu'l-Fıkh'ı esas alan Tefsir Usûlu'nün imkan ve sınırlılıklarını incelemektir. Dr. Hüseyn'in yazdığı el-Meâyîru'l-Kabûl ve'r-Red li Tefsîri'n-Nassi'l-Kur'ânî adlı çalışmamıza konu olan bu eser fıkıh usûlünü esas alan bir tefsir usûlü çalışmasıdır. Bu eserin değerlendirmesini yaparak böyle bir usûlün Kur'ân'ın anlaşılması ve yorumlanması açısından yeterliliğini, imkân ve sınırlarını değerlendirmeye gayret edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Muslims have done studies continuously to understand, to comment and to live the Quran from the very first interlocutors to the present. The main purpose of these studies is to comprehend divine revelation correctly and to makeit actual. Thus, people are in a state of constant change and at the same time their lifestyles are also caused by this change. In such a situation, the interlocutors of Holy Qur'an have tried to determine the ways of the accurate results to understand the divine revelation and to be able to interpret correctly on current events. However it loses its status as a living phenomenon for all generations after the first addressees of the Qur'an, the temporal difference also progresses. In this instance, there is a serious gap between the Qur'an and its addresses and this situation reminds us to be more careful in commentary. For this purpose, Muslim reflectors, philosophers and scientists tried to do some various studies and to put forth various studies and standards to comprehend the Holy Qur'an and to comment rightly. For this purpose, the main standard of these studies is to determine the necessary principles and methods to understand the Holy Qur'an and to comment corectly. Although these principles and methods are said constantly in the first parts of the commentaries and in the Ulum al-Qur'an, some information that interpreter should pay attention to in their interpretation studies and that they can also benefit from in their work has been presented. However, whether this information is sufficient to form a methodology was also discussed. New approaches to developing methodology continue today. It is known that fiqh method has an independent methodology in basic Islamic sciences. It is quite important to determine the possibilities and the limitations of understanding and interpretation activities of fiqh in Qur'an. The aim in this study we done to examine the possibilities and the limitations of commentary that is written in order to understand the Qur'an and solve the methodology problem. The work called el-Meâyîru'l-Kabûl ve'r-Red li Tefsîri'n-Nassi'l-Kur'ânî was written by Dr. el-Hüseyni is an interpretation study based on fiqh method. We will try to evaluate the adequacy, possibilities and limits of such a method in terms of understanding and interpreting the Qur'an by evaluating this study.