Müştehir Karakaya'nın romanlarında yapı ve tema
Structure in the novels of Müştehir Karakaya
- Tez No: 628497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MELİH ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışmasında Karakaya'nın romanlarındaki yapı ve tema incelenmiştir. Karakaya Türk edebi sahasında hikâye, roman, deneme, günce ve şiir türlerinde yirmiden fazla eser yayımlamıştır. Yazar ayrıca dergi ve yerel gazetelerde de çeşitli yazılar kaleme almıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, romanda yapıyı oluşturan unsurlar ve roman incelemesiyle ilgili bakış açılarına kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, Karakaya ile yapılan röportajlar ve incelenen süreli yayınlar çerçevesinde hayatı ve edebi kişiliği incelenmiştir. Üçüncü bölümünde yazarın romanları, yapı bakımından incelenmiştir. Bu bölümde yazarın sekiz romanı; yapısal özellikleri, eserlerin kimliği ve konusu, olay örgüsü, özet, kişiler(karakter özelliklerine göre), zaman, mekân, anlatım teknikleri, anlatıcı ve bakış açıları açısından ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde romanlarda yer alan temalar bireysel ve toplumsal iki alt başlıkta değerlendirilmiştir. İncelenen romanlardan hareketle Müştehir Karakaya'nın ele aldığı kişi ve temaların kendi hayatından izler taşıması bakımından ele alınarak, incelenen metinlerden hareketle elde edilen otobiyografik bulgulara da değinilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde yazarın sanat hayatı ve eserlerine dair yapısal değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Müştehir Karakaya is one of the important names of Turkish literature in the post-1980 Republican period. Known for his poet identity, Karakaya has been writing for many years in various art-literature and cultural magazines in the Turkish literary field for over thirty years. Author; He has published more than twenty works in stories, novels, essays, journal and poetry and published many local newspapers. In this study, it is aimed to evaluate the structure, life and understanding of art in the novels of Müştehir Karakaya, who has been competent in Turkish literature for a long time. The thesis was first started by scanning Hazan, Beyaz Gemi and Kardelen magazines, which were published by the author's life, art and understanding. In the first part of our study, which was divided into three main sections, the author's life was included. In the second main section, art life was examined. In the third part, which is the main and final part of the study, novels; The identity and the subject of the works, fiction and plot, abstract, people (according to character characteristics), time, space, themes (individual and social), narrative techniques, narrator and point of view were examined. Müştehir Karakaya's novels and themes in her novels have autobiographical traces from her own life. In this context, we also mentioned the autobiographical traces found in our study.