Acil serviste glasgow koma skalasına ait parametrelerinin entübasyon kararı vermedeki yeterliliği ve karşılaştırmalı analizi
Adequacy and comparative analysis of the parameters of glasgow coma scale in the emergency department to make intubation decision
- Tez No: 628520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA, UZMAN REZAN KARAALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: GKS 1974'te Graham Teasdale ve Bryan Jennett tarafından medikal ve travma hastalarında bilinçteki bozulmayı ölçmek için tanımlanmıştır. GKS, acil servise başvuran her hastada triyaj aşamasından itibaren hesaplanmakta ve sıkça tekrarlanarak değerlendirilmektedir. GKS için herhangi bir laboratuvar ya da girişimsel işleme gerek yoktur. Bu yüzden elde edilmesi ve hesaplanması kolay bir parametredir. Ancak skorun hesaplanmasında kullanılan parametreler daha önceki çalışmalarda ele alınmış ve her bir parametrenin kritik hastayı öngörmedeki gücü farklı bulunmuştur. Bazı araştırmacılar GKS' nin toplam değerini esas alırken bazı araştırmacılar ise her bir parametrenin ayrı olarak değerlendirilmesi gerekliliği öne sürmüştür. Biz çalışmamızda entübasyon kararı verilmesi aşamasında; GKS parametreleri ile acil servis hekimlerinin bu kararı vermesi sırasında en uygun parametrenin hangisi veya hangileri olabileceğini değerlendirmek istedik. Bu nedenle GKS' nin entübasyon kararı vermedeki etkinliğini ve parametrelerinin değerliliğini içeren bu çalışmayı planladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif olarak yapılmıştır. Biz bu çalışmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ayaktan veya 112 aracılığı ile başvuran, non-travmatik, tanı-tedavi süreci içerisinde endotrakeal entübasyon kararı alınan hastaların karar anındaki Glasgow Koma Skoruna ait puanlamaları hesaplayıp kayıt altına aldık. Bu değerler işlemi yapan hekim tarafından hastalar için oluşturulmuş formlara kayıt edildi. İstatistiksel değerlendirme, 10240642 seri numaralı Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23.0 istatistik programı (New York, ABD) kullanılarak yapıldı. Ölçülebilen verilerin normal dağılıma uygunlukları tek örnek Kolmogorov/Smirnov testi ile bakıldı. Niteliksel verilerde Yates düzeltmeli Pearson χ2 testi, Fisher's kesin χ2testi ve Pearson χ2 testi kullanıldı. Bağımsız tek değişkenli veriler içinde T testi ve çok değişkenli veriler için Kruskal Wallis testi uygulandı. Tüm istatistikler için anlamlılık sınırı p < 0.05 olarak seçildi. Bulgular: Olguların GKS skorlarından 3 ve 15 skorları çıkarıldıktan sonra kalan 4-14 arasında 120 kombinasyon oluşturularak yapılan değerlendirmede (bazı kombinasyonlar çalışmada görülmediği için alınmadı.); GKS 4-10 (Dahil) olan olgularda, motor yanıtın düşük olduğu kombinasyonlarda istatistiksel anlamlı olarak mortalite oranının yüksek olduğu ve mortalite için motor skorlamanın daha fazla önem arz ettiği tespit edildi (Aynı GKS skoru alan olgularda motor skoru düşük olanlarda mortalitenin yüksek olduğu istatistiksel anlamlı olarak görüldü). GKS>10 olan olgularda bu ilişkide anlamlı fark tespit edilemedi. Sonuç: Çalışmamızda entübasyon için en uygun durum değerlendirme skorlarından GKS' yi inceledik. GKS' nin travmatik hastalarda olduğu kadar non travmatik hastalarda kullanımının uygunluğu konusunda sadece motor komponentin değerlendirilmesinin daha uygun olacağını düşünmekteyiz. İlerideki çalışmalar ile birlikte bu konunun daha aydınlanacağını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: GCS was defined in 1974 by Graham Teasdale and Bryan Jennett to measure impaired consciousness in medical and trauma patients. GCS is calculated from the triage stage in every patient admitted to the emergency department and is repeatedly evaluated. There is no need for any laboratory or interventional procedures for GCS. Therefore, it is an easy parameter to obtain and calculate. However, the parameters used in the calculation of the score were discussed in previous studies and the power of each parameter in predicting the critical patient was found different. While some researchers based on the total value of GCS, some researchers suggested that each parameter should be evaluated separately. In our study, while making an intubation decision: We wanted to evaluate which parameters would be the most appropriate during the GCS parameters and emergency physicians making this decision. For this reason, we planned this study, which includes the effectiveness of GCS in making an intubation decision and the value of its parameters. Our study was conducted prospectively. In this study, we calculated and recorded the scores of the Glasgow Coma Score at the time of decision of patients who were admitted to the“Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Service”by outpatient or 112, who were non-traumatic, and who had an endotracheal intubation decision during the diagnosis-treatment process. These values were recorded in forms created for patients by the attending physician. Statistical evaluation was performed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23.0 statistical program (New York, USA) serial number 10240642. The conformity of the measurable data to the normal distribution was evaluated with a single sample Kolmogorov / Smirnov test. In qualitative data, Yates-corrected Pearson Pearson2 test, Fisher's exact χ2 test and Pearson χ2 test were used. T test for independent univariate data and Kruskal Wallis test for multivariate data were used. For all statistics, the significance limit was chosen as p 10. Discussion and Conclusion: In our study, we examined GCS, which is one of the most appropriate condition assessment scores for intubation. We think that it would be more appropriate to evaluate only the motor component regarding the suitability of the use of GCS in non-traumatic patients as well as in traumatic patients. We hope that this issue will become more enlightened with future studies.