(Non-)spectacles of discipline: Institutions in the plays of stoppard, Wesker, Pinter and Nesin
Disiplinin gösteriş(sizlik)leri: Stoppard, Wesker, Pinter ve Nesin'in oyunlarında devlet kurumları
- Tez No: 628561
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Artık ne amfitiyatroda ne de sahnede, fakat panoptik makinedeyiz.”diye gözlemler Foucault. Ancak sahne, panoptik makineye ilgi duymaya devam eder. Disiplin ve gözlem sahnede gösteri haline getirilirken, kurumsal gücün merkezleri oyun yazarlarını çekmeye devam etmektedir. Bu tez, hapishaneler, hastaneler, okullar ve askeriye gibi hepsi güç ve disipline dayalı devlet kurumlarını merkeze alan, Tom Stoppard'ın Every Good Boy Deserves Favour, Arnold Wesker'ın Chips with Everything, Harold Pinter'ın The Hothouse ve Aziz Nesin'in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz oyunlarını çalışmaktadır. Başka bir deyişle, bu oyunlar en Foucaultcu tecellileriyle devlet kurumlarında geçmekte ve bu kurumlarla ilgilenmektedir. Bu açıdan bu oyunların kayda değer bir soruyla meşgul olmaları gerekecektir: Eğer makinenin hususi gücü tam da gücünün görünmezliğinde, işlemlerinin gösterişsizliğinde yatıyorsa, panoptik makine nasıl sahnelenebilir? Bu soruyla mücadele eden bu dört oyunda bazı ortak tematik ögeler ve dramatik stratejiler gözlemlenebilir. Bu tez tematik açıdan bu dört oyunu dil, görünürlük ve duygusallık bazında inceleyecektir. Form açısındansa, bu oyunların sahnelenmelerinde müzik ve mizahın ağırlığı da dahil olmak üzere verdiği kararlar, kurumların gücünün hususi olarak gösterişsiz ve ince yapılanmasına cevap niteliğindedir. Bu tez, bu dört oyundaki kurum ve enstitülerin temsilini çalışmakta, böylece kurumlar konusunda tiyatronun temsili olasılık ve sınırlarını anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
“We are neither in the amphitheater nor on the stage, but in the panoptic machine,”Foucault observes. Yet the stage remains steadily interested in the panoptic machine. Hubs of institutional power continue to concern playwrights, as discipline and surveillance are turned into spectacles on stage. This thesis studies Every Good Boy Deserves Favour by Tom Stoppard, Chips with Everything by Arnold Wesker, The Hothouse by Harold Pinter and Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz by Aziz Nesin—all plays that are centered around institutions of power and discipline, such as prisons, hospitals, schools and military complexes. In other words, these plays take place in, and are concerned with, institutions in their most Foucauldian incarnations. In this, they have to engage with a considerable question: How does one put the panoptic machine onto the stage, if the peculiar power of the machine lies in its invisibility, in its unspectacular nature, in the subtlety of its operation? In these four plays, we can mark common thematic concerns and dramatic strategies as they grapple with these questions. Thematically, language, visibility and sentiment constitute particularly productive venues of analysis in this examination. Formally, certain structural and tonal choices in the plays' staging, including utilizations of music and humor, respond to the peculiarly unspectacular and subtle formulation of institutional power. This thesis studies representations of institutions in these works, to find how their dramatic strategies respond to the many contradictions of institutional power, in order to understand the representative limits and possibilities of theater.