Türkiye'deki turizm paydaşları açısından yeni İpek Yolu turizminin geliştirilmesinde politika ve güç ilişkisi
The relationship between policy and power in the development of new Silk Road tourism in terms of tourism stakeholders in Turkey
  1. Tez No: 628562
  2. Yazar: NUR ÇELİK İLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BAHAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Son zamanlarda“Bir Kuşak Bir Yol”projesi kapsamında İpek Yolu yeniden gündeme gelmiştir. İpek Yolunun yeniden gündeme gelmesi, Yeni İpek Yolu turizmini canlandırmaya yönelik çalışmaları beraberinde getirmiştir. Türkiye'nin sahip olduğu arz kaynakları ve jeopolitik konumu, Yeni İpek Yolu turizmi açısından ülkeye avantaj sağlayabilecek niteliktedir. Türkiye'nin turizmden elde edeceği geliri ve pazar payını arttırması sahip olduğu bu potansiyeli etkili politikalarla yönetmesi ile mümkün olabilecektir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Türkiye'de Yeni İpek Yolu turizminin geliştirilmesine yönelik turizm paydaşlarının düşüncülerini ortaya koymak ve Yeni İpek Yolu turizminin geliştirilmesinin önündeki engelleri araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise Yeni İpek Yolu turizmine yönelik politika oluşturma sürecinde paydaşlar arasındaki güç ilişkisini açığa çıkarmaktır. Nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik yaklaşıma göre desenlenen araştırmanın verileri, ilgili devlet dairelerinin üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizmle ilgili çeşitli kurumlarda çalışan yerel yöneticiler ile özel sektörde görev yapan üst düzey yöneticiler olmak üzere 26 turizm paydaşıyla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Bilgi kaynaklarına ulaşmak için amaçlı örneklem kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, Yeni İpek Yolu turizminin geliştirilmesi için paydaş işbirliğinin sağlanması, Yeni İpek Yoluna ilişkin rota oluşturulması, ulaşım olanaklarının geliştirilmesi, vize kolaylığının sağlanması ve tanıtım faaliyetleri önem teşkil etmektedir. Yeni İpek Yolu turizminin geliştirilmesi sürecinde karşılaşılabilecek engeller ise koordinasyon eksikliği, finansal kaynak eksikliği, bürokratik engeller, konunun öneminin kavranmaması ve bilgi eksikliği olarak tespit edilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında Türkiye'de Yeni İpek Yolu turizmine yönelik politika oluşturma sürecinde paydaşlar arasında zorlayıcı güç, meşru güç, ekonomik güç ve uzmanlık gücü olmak üzere dört güç türü ortaya konmuştur. Yeni İpek Yolu turizmine ilişkin politika oluşturma sürecinde, paydaşlar arasındaki güç ilişkilerinin etkili olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, araştırmanın yazına ve uygulamaya katkıları tartışılarak araştırmacılara ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Silk Road has become a current issue in the context of the Belt and Road Initiative. The reintroduction of the Silk Road brought with it New Silk Road tourism. Turkey's sources of supply and geopolitical position can give the country an advantage in terms of New Silk Road Tourism. Turkey's ability to increase its market share and income from this type of tourism can only be possible if it manages its potential with effective policies. In this regard, this study aims to reflect the ideas of tourism stakeholders for the development of the New Silk Road tourism in Turkey, study the obstacles to the development of the New Silk Road tourism, and finally reveal the power relationship between stakeholders in the policy-making process for the New Silk Road tourism. The research was designed according to the phenomenological approach of qualitative research design, and the research data was obtained through semi-structured interviews with 26 tourism stakeholders, including senior managers of the relevant government departments, representatives of non-governmental organizations, local managers working in various tourism-related institutions, and senior managers working in the private sector. Purposive sampling was used to access information sources. According to the findings of the study, it is important to establish stakeholder cooperation, to create routes related to the New Silk Road, to develop transportation facilities, to provide visa convenience and promotional activities for the development of New Silk Road tourism. The obstacles that may be encountered in the development process of the New Silk Road tourism were identified as lack of coordination, lack of financial resources, bureaucratic obstacles, lack of understanding of the importance of the subject, and lack of knowledge. In this thesis study, four types of power were identified among the stakeholders in the policy-making process for the New Silk Road tourism in Turkey, including coercive power, legitimate power, economic power, and expert power. It was concluded that power relations between stakeholders would be effective during the policy-making process for the New Silk Road tourism. Consequently, the contributions of the research to the literature and practice were discussed, and suggestions were made for the researchers and the practice.