Adölesan yaş grubu bel ağrısında lomber MRG'nin rolü
Adolescent back pain and the role of MRI
  1. Tez No: 628563
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKDOĞAN GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Adölesan yaş grubunda görülebilen bel ağrılarını ve manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) bu alanda rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, hastanemize bel ağrısı ile başvurup torakal veya lomber MRG'leri bölümümüzde yapılan 171 adölesan olgunun, demografik verileri ve MRG bulguları retrospektif olarak incelendi. MRG bulguları içerisinde vertebral patolojiler, disk patolojileri, spinal kord lezyonları, vertebral kolonun gelişimsel ve edinsel hastalıklarına ait bulgular saptandı. Bulgular: Olguların yaşları 9 ile 18 arasında değişmekte olup, ortalama 14.96±2.44 yıldı. Olguların %54.4'ü (n=93) kadın, %45.6'sı (n=78) erkekti. Disk patolojisi görülme durumlarına göre olguların cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate adolescent back pain and the role of MRI in this subject. Material and Methods: In our study, the findings of 171 adolescent cases whose MRI scannings for lumbar and thoracic regions were performed in our clinic and their demographic data was evaluated retrospectively. Vertebral pathologies, disc pathologies, spinal cord lesions, developmental and aquired diseases of vertebral colon were seen in MRI scannings. Results: The ages of the cases ranged between 9 and 18 years and the mean age were 14.9 years. 54.4% of the cases (n=93) were female and 45.6% of them (n=78) were male. When the cases were evaluated in terms of type of the disc pathology, no statistically significant difference was determined between the genders of the cases (p>0,05).