Türkiye'nin göç yönetimi stratejisi ve Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik tutumlar: Ankara ili örneği
The migration management strategy of Turkey and the attitudes towards Syrians living in Turkey: Sample of Ankara province
- Tez No: 628588
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafya ve bu duruma bağlı olarak yaşananlar aslında bir bakıma İbn-i Haldun'un“coğrafya kaderdir”sözünün karşılık bulması gibi değerlendirilebilir. Türkiye kimi göçmenler için Avrupa'ya geçişin ilk basamağı olurken, kimileri için ise yaşamlarını yeniden kurabilecekleri bir nevi yeni vatan olmuştur. Göçmenler için her dönem cazibe merkezi olan Türkiye, 2011 yılında başlayan Suriye krizi ile birlikte daha önce hiç karşılaşmadığı ve belki de dünyada hiçbir ülkenin yaşamadığı yoğunlukta bir göçmen akışıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyetinin göç yönetimi süreci Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar geçirmiş olduğu süreçler dikkate alınarak aşama aşama incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde; göç kavramı, göç çeşitleri, göçe ilişkin kuramlar ve günümüzde uluslararası göçe ilişkin en çok kabul gören kuramsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde; iç ve dış göçün sonuçları, Türkiye'de iç göç olgusunun nedenleri, dış göçün ülkelere etkileri ve Türkiye'ye yönelik dış göç hareketlerinin gelişimi incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümü; göç, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkisi ile ilgili olarak hazırlanmıştır. Bu bölümde Avrupa Birliğinin göç kavramına genel bakışı, göç ile ilgili politika geliştirme süreci ve Türkiye AB ilişkilerinin Türkiye'nin göç yönetimi sürecine etkileri değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; Suriye krizi, Suriyelilerin Türkiye'ye etkileri, Türk kamu yönetiminin Suriyeliler ile ilgili olarak göç yönetimi politikası oluşturma süreci ve Suriyelilerin toplumsal kabul ve uyum durumu ile ilgili çalışma yapılmıştır. Tezin beşinci bölümünde ise yapılan alan araştırması ve araştırma neticesinde elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Ankara merkez ve ilçelerinde yaşayan 500 kişi ile anket çalışması yapılarak katılımcıların Suriyelilere yönelik kabul, tehdit ve reddetme tutumları ölçülmeye çalışılmıştır. Anket çalışmasında elde edilen veriler İstatistik programı kullanılarak değerlendirilmiş, frekans dağılımları hazırlanmıştır. Aynı şekilde elde edilen veriler; çapraz tablolar yoluyla ve diğer istatistik analiz yöntemleri uygulanarak farklı bulgulara ulaşmak için kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışmanın hedefleri dikkate alınarak yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda değişkenler arasında tespit edilen ilişkiler araştırmanın sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geography in Turkey and things depending on this situation can be evaluated ,in a sense, as the famous historian Ibn Khaldun's words“geography is destiny”comes to life. While for some immigrants Turkey is regarded as the first step in the transition to Europe, some see it as the new homeland for living. Turkey which is always a center of attraction for immigrants has faced such an intense flow of migrants after the Syrian Crisis that began in 2011 that no other country in the world has been encountered before.In this study, migration management processes of the Republic of Turkey has been examined gradually by taking into consideration the stages that it has been through from the first years of the Republic to the present day. In the first part of the thesis; the concept of migration, migration types, migration theories and the most accepted theoretical approaches about international migration have been examined. In the second part of the thesis; the results of internal and external migration, the causes of internal migration in Turkey, effects of external migration on countries and the development of external migration to Turkey have been examined.Third part of the thesis has been prepared on the basis of the relationship between the Immigration, European Union and Turkey. In this section, an overview of the European Union to the concept of migration, policy development processes related to migration and the effects of Turkey-EU relations on the migration management processes of Turkey have been analysed. In the fourth part of the thesis; a study was conducted on Syrian Crisis, effects of Syrian refugees on Turkey, Turkey's migration management processes related to Syrian Refugees and the social acceptance and adaptation status of the Syrian Refugees. In the fifth part of the thesis, a field research has been conducted. Within the scope of the study, a survey was conducted with 500 people in the center and districts of Ankara and the perception of the Syrian Refugees was tried to be measured. The data obtained from the survey were evaluated using İstatistic program and frequency distributions were prepared. In the same way, The data obtained were used to reach different findings by applying cross-tables and other statistical analysis methods. The findings were interpreted considering the objectives of the study. As a result of the analysis, the relationships between the variables were evaluated in the conclusion part of the research.