Kış turizminin yerel kalkınmaya etkisi: Ordu ili örneği
The effect of local development to winter tourism: A study in Ordu
- Tez No: 628587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşme olgusunun hız kazanması ile birlikte rekabet artmış ekonomik, sosyal ve teknolojik değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlere paralel olarak sürdürülebilir kalkınma modeli ülkelerin sürdürülebilir ekonomi adına birinci stratejisi konumuna gelmiştir. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyüme ve kalkınmanın bir arada gerçekleşmesi toplumdaki tüm paydaşların (yerel yönetimler, özel sektör, yerel halk) bir araya gelmesiyle mümkündür. Bölgesel dengesizliklerin azaltılması ve planlı bir kalkınma sürecinin başlaması şüphesiz bu durum ile doğrudan ilişkilidir. Bu süreçte ekonomik değer yaratacak ve kalkınmada etkin olarak kullanabilecek kaynakları kısıtlı olan ve turistik değerlere sahip bölgelerde turizm hizmetleri yerel kalkınma için lokomotif rolü üstlenmektedir. Nitekim günümüzde birçok destinasyon sahip olduğu turistik değerleri yerel kalkınmada etkin olarak kullanma yoluna gitmektedir. Kış turizmi de bunlardan bir tanesidir. Ordu ili turizm açısından birçok önemli değere sahip olmakla birlikte gelişmişlik açısından diğer bölgelere göre henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Öte yandan, Ordu ilinin yerel kalkınma sürecinde kış turizmi faaliyetlerinin kilit bir rol oynayacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı Ordu ilindeki kış turizmi faaliyetlerinin yerel kalkınmaya yapmış olduğu etkileri belirlemektir. Araştırma çerçevesinde nitel araştırma yöntemlerinden mülakat tekniği ile Mart 2020 döneminde Ordu ilinde 24 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar Ordu ilinde kış turizminin önemli bir potansiyele sahip olduğu ve yerel kalkınma sürecini hızlandırıp, önemli katkılar yapabileceğini, ayrıca yatırımların artması, ulaşım sorununun çözüme kavuşturulması, sosyo-kültürel aktivitelerin çeşitlendirilmesi ve tanıtım faaliyetlerine daha çok önem verilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the accelaration of globalization phenomenon, competition has increased, economic, social and technological changes have occurred. In parallel with these changes, the sustainable development modal has become the first strategy of the countries for the sustainable economy. Espacially in underdeveloped and developing countries, growth and development are possible together with all stakeholders in the society (local governments, private sector, local people). The reduction of regional imbalances and the start of a planned development process are undoubtedly directly related to this situation. In this process, tourism services play a locomotive role for local development in regions that have economic value and have limited resources and can use effectively in development. As a matter of fact, today many destinations are using the touristic values they have in an effective way in local development. Winter tourism is one of them. Although Ordu has many important values in terms of tourism, it has not yet reached the desired level in terms of development compared to other regions. On the other hand, winter tourism activities are expected to play a key role in the local development process of Ordu. In this context, the aim of this thesis is to determine the effects of winter tourism activities on the local development in Ordu. Within the framework of the research, a semi-structured interview was carried out with 24 participants in Ordu, in the period of March 2020, with the interview technique, which is one of the qualitative research methods. The results obtained revealed that winter tourism in Ordu province has an important potantial and can accelarate the local development process and make important contributions, as well as increasing investments, solving the transportation problem, diversifying socio-cultural activities and giving more importance to promotional activities.