Sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunması
Protection of industrial property rights within theframework of unfair competition
- Tez No: 628639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERNA İPEKEL KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 10.01.2017 günü Resmi Gazete'de yayınlanması ve daha önceki sınai mülkiyet mevzuatının söz konusu tarihten sonra doğan uyuşmazlıklara uygulanamayacak olması sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunduğu durumların yeniden değerlendirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Özellikle tescilsiz tasarımların Sınai Mülkiyet Kanunu ile korunmasının artık mümkün olması, tükenme ilkesinde değişen hukuk politikası tercihleri, eşdeğer parçalara getirilen istisna ve diğer değişiklikler sınai mülkiyet hakları ile haksız rekabet hükümleri arasındaki ilişkinin yeniden ele alınmasını gerektirmiştir. Bu nedenle, çalışmamızda Sınai Mülkiyet Kanunu'nun getirdiği güncel tartışmalar ve yeni sorunlar dikkatle ele alınarak sınai mülkiyet hukuku ve haksız rekabet hukuku alanlarına katkı sunulmaya çalışılmıştır. İlk bölümde genel olarak sınai mülkiyet hakları anlatılmış ve haksız rekabet hukukunun genel çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunmasının dayanağı olan kümülatif koruma ve emeğin korunması gibi önemli ilkeler anlatılmıştır. Ayrıca sınai mülkiyet hakları için öngörülen haksız rekabet korumasının şekli ve uygulaması belirtilmiştir. Yine sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunması durumunda görevli ve yetkili mahkemenin ne şekilde belirleneceği ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 54. ve 55. maddelerinin ne şekilde uygulanacağı anlatılmıştır. Özellikle söz konusu Türk Ticaret Kanunu'nun 54. maddesi ile 55. maddesi arasındaki ilişkinin konumuza etkisi gösterilmeye çalışılarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndaki haksız rekabet uygulamasının sınai mülkiyet haklarına yansıması gösterilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunmasının sınırları anlatılmıştır. Bu bölümde hukuk politikasında önemli değişiklikler olarak ifade edilen tescilsiz tasarımların özel mevzuat ile korunması ve uluslararası tükenme gibi bir takım kanuni değişikliklerin sınai mülkiyet haklarının haksız rekabet hükümleri çerçevesinde korunmasının sınırlarına ne şekilde etki edeceği belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The conditions of the protection of industrial property rights within the scope of unfair competition need to be reconsidered as the industrial property laws that have been enacted under the decree laws cannot apply to the disputes arising subsequent to the enactment and Turkish Industrial Property Law Nr. 6769 (TIPL) was published in Official Gazette on 10.01.2017. Particularly the protection of unregistered designs through the terms of TIPL, changing legal policies in exhaustion of right, exception to equivalent parts and other changes have led one to re-examine the connection between industrial property rights and unfair competition provisions. In expanding on recent debates on TIPL and newly emerging problems, this work aims at providing contribution to the literature on industrial property law and unfair competition law. The first chapter is concerned generally with industrial property rights and frames the boundaries of unfair competition law. In the second section, some significant principles, namely cumulative protection and labour principle, on which the protection of industrial property rights within the scope of unfair competition provisions is founded, are analysed. Moreover, the form and application of the protection of unfair competition that are regulated for industrial property rights are articulated. The ways of how to identify competent court and place of jurisdiction and how to apply articles 54 and 55 of TIPL in the protection of industrial property rights within the scope of unfair competition are also expressed. Pointing out especially the relationship between article 54 and 55, this work tries to explore how the application of unfair competition in TIPL impacts on industrial property rights. The third chapter surveys the frontiers of the protection of industrial property rights within the scope of unfair competition. In this chapter, the protection of unregistered designs which are taken as important changes in legal policies with a special law and a number of legal changes, such as international exhaustion, are handled so as to understand how they affect the boundaries of the protection of industrial rights within the scope of unfair competition.