Şeyh Müşerref'in hayatı ve tasavvufi görüşleri
The life of Shiekh Müşerref and his ideas on sûfism
  1. Tez No: 628723
  2. Yazar: SIRACETTİN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZENDE İDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
1926-2008 tarihleri arasında yaşayan Şeyh Müşerref, ilk eğitimini Güleçler Köyü'nde babası Şeyh Es'âd-i Sânî'den, daha sonra Pervari'nin Aşağı Bağcılar köyünde Molla Abdullah-i Sâruhî, Kurtalan'ın Gürgöze köyünde Molla Tayyip, Siirt'in Halenze Mahalle'sinde Molla Abulhâkim'den ve Siirt'in merkezinde Şeyh Mustafa es-Siirdî el-Hamzevî'den almıştır. İlmî icâzetini babasından, Molla Abdulhâkim'den, Şeyh Mustafa es-Siirdî el-Hamzevîden ve Molla Hamit'en almıştır. Şeyhi, Şeyh Mustafa Kemâleddin el-Erbilîdir. Tarikat icâzetini babasından ve Şeyh Mustafa Kemâleddin el-Erbilî'den almıştır. Kendisi de kardeşi Şeyh Muhammed Nuri ve Şeyh Abbas el-Irakî'ye tarikat icâzetini vermiştir. İrşad hizmetini Van Erciş Gedikli Köyü'nde; Siirt Pervari Yeniaydın, Tuzcular ve Güleçler köylerinde yapmıştır. 2008 yılında Siirt'te vefât etmiş, Siirt Süleyman Şah Mezarlığı'na defnedilmiştir. Şeyh Müşerref, tasavvufun teorik boyutundan çok uygulama boyutuna önem vermiş, yüzlerce talebe yetiştirmiş, onlarca eser yazmış, birçok farklı eseri de şerh edip tahlil etmiştir. Tasavvuf alanında müstakil bir eseri bulunmayan Şeyh, tasavvufî görüşlerini Divân, Hacı Ahmed ve Molla Alaeddin adlı eserlerinin farklı yerlerinde ve farklı kişilere yazdığı mektuplarda dile getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Sheikh Müşerref, who lived between 1926-2008 received his first education from his father Sheikh Es'ad-i Sanii in Güleçler Village. Then he continued to receive his education respectively from Mollah Abdullah-i Saruhi in Aşağı Bağcılar Village, From Mollah Tayyip in Gürgöze Village of Kurtalan, and from Mollah Abdulhakim in Halenze distinct of Siirt, lastly from Sheikh Mustafa es-Siirdi el-Hamzevi and Mollah Hamit in the center of Siirt. His spiritual Shiekh was Mustafa Kemaleddin el-Erbili and he took his cult ratification from el-Erbili and from his father. His brother Sheikh Ahmed Nuri and Shiekh Abbas el-Iraki were taken their cult ratification from him. He did his spiritual guidance respectively in Gedikli Village of Van, Pervari Yeniaydın, Tuzcular and Güleçler villages of Siirt. He died in Siirt and buried in Siirt Şah Süleyman graveyard in 2008. Shiekh Müşerref has cared practise sides of Sûfism more than its theoritical sides, has educated hundreds of pupils, has written tens of works, and has expounded many different writings. Shiekh who has no any distinct works about Sûfism has mentioned his ideas on Sûfism in different places of his Divân, Hacı Ahmed and Molla Alaeddin Works and in letters who has written for different people .