Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında uluslararası örgütlerin önemi ve rolü: TR BRICS örneği
The importance and the role of the international organizations in emerging countries development: TR BRICS issue
  1. Tez No: 628724
  2. Yazar: SİRET NAZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkelerin kalkınmasında siyasal, yönetimsel, hukuki ve kurumsal faktörlerle birlikte sosyo- kültürel etmenler de çok önemlidir. Uluslararası örgütler, bu konularda ülkelerin etki alanlarını daha geniş bir ağa yaymakta yardımcı olmaktadır. Yükselen ekonomileri ile BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkeleri tüm dünya ülkeleri tarafından ilgi çekmektedirler. Bu çalışmada, öncelikle uluslararası örgütlerin gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomilere etkileri ve buradan yola çıkarak Türkiye-BRICS ülkelerinin ilişkileri araştırılmıştır. Dünya ticaretinde payını her geçen gün arttıran BRICS ülkeleri, Türkiye ile dış ticaretini de her geçen yıl arttırmaktadır. Bu ticaret ilişkisi, Türkiye'nin elde ettiği olumlu sonuçların yanı sıra, ithalat oranının ihracata göre fazlalığından kaynaklanan dış ticaret açığı gibi ekonomik sorunlara da neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political, polity, law, institution and socio-cultural factors are very important for countries' development. International organizations help to the countries for spread their effects to a wider network on these issues. BRICS (Brasil, Russia,India, China, South Africa) remark from all countries in the World with their growing power in their economy. In this study, firstly the effect of international organizations in emerging countries' economies is investigated, starting from this point international trade relations between Turkey-BRICS is analised. BRICS countries which enhance the value day by day also enhance its value in trade with Turkey. Besides of all the positive results which Turkey achieves, economic problems accoure due to trade balance deficit.