Hastane çalışanlarında anksiyete ve depresyon görülme yaygınlığı
Prevalence of anxiety and depression in hospital employees
- Tez No: 628769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, Çankırı'daki bir devlet hastanesinde çalışmakta olan hastane çalışanlarının anksiyete ve depresyon düzeylerin incelenmiş ve hastane çalışanlarında anksiyete ve depresyon görülme yaygınlığı araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı sağlık alanında çalışmakta olan hastane çalışanlarının (doktor, hemşire, hasta bakıcı, sekreterlerin ) anksiyete ve depresyon düzeylerini belirlemek ve bu belirlenen düzeylerin hastane çalışanlarında anksiyete ve depresyon görülme yaygınlığını belirlemektir. Araştırma örneklemi incelendiğinde katılımcıların %57,5'u (n=69) kadın, %42,5'u (n=52) erkektir. Katılımcıların görev dağılımları incelendiğinde; doktor %25 (n=30), hasta bakıcı %25 (n=30), hemşire %25 (n=30) ve sekreter %25 (n=30) olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde araştırmanın amaçları doğrultusunda sayısal değerler, sayı ve yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, ki-kare, kolerasyon, varyans ve non parametrik veriler için kruskal-wallis analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the anxiety and depression levels of the hospital staff working in a public hospital in Çankırı were investigated and the prevalence of anxiety and depression in the hospital staff was researched. The purpose of this research is to determine the level of anxiety and depression and the prevalence of these levels of anxiety and depression in hospital staff (doctor, nurse, sick nurse, and secretary). When the research sample is examined, 57.5% of the participants (n = 69) are women, 42.5% (n = 52) of men. When the distribution of tasks of the participants is examined; doctor 25% (n = 30), sick nurse 25% (n = 30), nurse 25% (n = 30) and secretary 25% (n = 30) is assigned. In the analysis of the data, for the purposes of the research, numerical values, number and percentage distribution, mean, standard deviation, chi-square, collation, variance and Kruskal-Wallis analyzes for non-parametric data were used.