Türk iş hukuku bakımından rödovans sözleşmesi
Redevence contract with regard to Turkish labour law
- Tez No: 628770
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Anayasa'nın 168'inci ve Maden Kanunu'nun 4'üncü maddesi uyarınca madenler devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Maden Kanunu'nun 5'inci maddesinde ise arama ruhsat ve işletme ruhsat haklarının bölünemeyeceği belirtilmiştir. Uygulamada ruhsat sahipleri çeşitli gerekçelerle maden işletme haklarını rödovans sözleşmesi ile rödovansçılara devretmektedirler. Rödovans sözleşmesi kapsamında taraflar arasında ortaya çıkan ilişkiye doktrin ve yargı kararlarında niteliğine uygun düştüğü ölçüde ürün kirası sözleşmesine ilişkin hükümlerin uygulanması gerektiği ifade edilmektedir. Akdedilen sözleşmeden, sözleşmenin tarafları dışında kalan üçüncü kişiler de etkilenmektedirler. Bu ilişkiden etkilenen en önemli grup hiç şüphesiz iş akdine dayalı olarak istihdam edilen işçilerdir. Maden sahasında istihdam edilen işçilerin iş ve sosyal güvenlik hukukundan doğan alacakları karşısında tarafların sorumluluklarının tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir. Usulüne uygun olarak kurulan rödovans sözleşmelerinde ruhsat sahibinin işveren olarak sorumlu olup olmadığının tespiti önemlidir. Ayrıca maden işyerinin devredilmesi durumunda taraflar arasındaki ilişkiye İş Kanunu anlamında işyeri devri hükümlerinin uygulanması da gündeme gelebilmektedir. Doktrin ve yargı kararlarında ifade edildiği üzere; kira, istisna ve benzeri birçok sözleşme alt işverenlik ilişkisine temel teşkil edebilmektedir. Rödovans sözleşmesinin alt işverenlik ilişkisine sebebiyet verip vermeyeceğinin tespit edilmesi işçilerin haklarının korunması açısından önemlidir. Çalışmamızda“Türk İş Hukuku Bakımından Rödovans Sözleşmesi”incelenerek ruhsat sahibi ile rödovansçının maden sahasında çalışan işçiler karşısında iş ve sosyal güvenlik hukuku kapsamındaki sorumluluklarının ne şekilde belirleneceği yasal düzenlemeler, doktrindeki görüşler ve yerleşmiş yargı kararları kapsamında ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Rödovans Sözleşmesi, Alt İşverenlik, İşyeri Devri, Ürün Kirası
Özet (Çeviri)
Subject to the 168th article of the constitution and the 4th article of the Mining Law, the operating rights on the mines are ensured by the state. In the 5th article of the Mining Law, it is indicated that the right of exploration license and the operating licence cannot be separated. In practice, licencees occasionally assign their right of mining to the party of redevence via redevence contract with certain reasons. Within the scope of the redevence contract, in the doctrine and the jurisprudence, it is mentioned that the terms regarding the usufructuary lease contract are applied to the relationship between the parties of the contract as long as it is proper to the qualities of the contract. The third parties, except for the parties of the contract, are also affected by the concluded contract. The most significant group which is affected by this relationship is definitely the employees who are employed depending upon the labour contact. In regularly established redevence contracts, it is significant to determine whether the licencee is responsible as the employer. In addition, in case of mining area turnover, applying the terms of the Labour Code regarding workplace turnover to the relationship between the parties can come up. Determination of the responsibilities of the parties for the claims of the employees who are employed in the mining area and emerged from the Labour and Social Law is of vital importance. As it is indicated in the doctrine and the jurisprudence, lease, work and labour contracts and many such contracts can be the basis of the subcontractory relationship. It is significant to determine whether the redevence contract leads to subcontractory relationship to maintain the rights of the employees. In this study, examining the“Redevence Contract with regard to Turkish Labour Law”, how to determine the responsibilities of the licencee and the party of the redevence within the scope of the Labour and Social Law for the employees working in the mining area, is handled in the light of the legal regulations, views and confirmed jurisprudence in the doctrine. Keywords : Redevence Contract, Subcontractory, Workplace Turnover, Unsufructuary Lease Contract