Türkçe öğretiminde dil öğretmenlerinin evrensel konular hakkında farkındalıklarının artırılması
Increasing awareness of language teachers on universal issues in turkish teaching
- Tez No: 628810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda dünyamız, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak hızla küreselleşmekte ve dolayısıyla bu gelişmelere duyarsız kalmamızın pek akılcı bir yaklaşım olmayacağı düşünülmektedir. Herhangi bir ülkedeki değişme veya gelişmelerin başka ülkedeki yansımaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu olaylar, dil öğretiminde, küresel eğitimin önemini gündeme getirmektedir. Dil öğreticilerinin, küresel konular ve değerler hakkındaki bilgi düzeylerinin, fikirlerinin ne olduğunu ölçmek ve konular hakkında farkındalıklarının artırılmasının gereği olarak bu çalışma, Yabancılara Türkçe Öğretiminde, öğreticilerin küresel konulara ve değerlere karşı olan tutumlarını tanılamak ve sınıflarında küresel konulara ve değerlere yer vermesi noktasında farkındalıklarını artırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu araştırma Türkçe ve Yabancı Dil Öğretim Merkezi'nde çalışan Türk Dili öğreticileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kapsamını, Türkiye'nin yedi farklı bölgesinde faaliyet gösteren TÖMER ve 2019-2020 akademik yılında eğitim-öğretim yapan öğreticiler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmaya katılan öğreticilere bu konuya ilişkin bir anket çalışması çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların küresel konular ve değerleri sınıflarında uygulayama istekli oldukları, bir kısmının bunları zaten sınıflarında uyguladıkları bulunmuştur. Küresel sorunların, derslerde yer verilmesi gereken konular olduğunun farkına varan öğreticilerin, bir kısmının bu konular hakkında biraz tecrübesi olduğu, bir kısmının ise hiç tecrübesinin olmadığı bulunmuştur. Küresel konu ve değerlerin seçiminde, katılımcıların çeşitli görüşleri bulunmasına karşın, büyük çoğunluğu ankette bulunan konular ve değerlerin sınıflarda tartışılması ve işlenmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu konulara ve değerlere karar verirken, öğretmenlerin hem bireysel hem de grup olarak, uluslararası kurum ve kuruluşların ve üst düzey devlet kademelerinin bu süreçte etkin rol oynamaları gerektiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların küresel konular ve değerlerin öğretiminde çeşitli aktivitelere ve tekniklere yer verdikleri bulunmuştur. Öğreticilerin, temel olarak, bu konular üzerinden tartışarak ve soru-cevap yaparak derslerini işledikleri bulunmuştur. Bunun dışında, katılımcıların, metin okutup sorular sordukları ve yazma ödevi verdikleri, rol canlandırması yaptırdıkları ve proje/ödev gibi faaliyetlere yer verdikleri bulunmuştur. Katılımcıların çok büyük bir kısmı, anketin küresel konulara ve değerlere ve bunların dil öğretiminde kullanımına ilişkin farkındalıklarını artırdığını ifade ettikleri bulunmuştur. Ayrıca, katılımcıların, küresel eğitimin önemine ilişkin farkındalıklarının arttığını da ifade ettikleri bu çalışma aracılığıyla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the century we are in, our world is rapidly globalizing economically, politically and culturally, and therefore it is thought that it will not be a rational approach to remain insensitive to these developments. Reflections of changes or developments in any country have become inevitable in another country. These events raise the importance of global education in language teaching. This study aims to increase the awareness of language teachers in the teaching of Turkish to Foreigners about global issues and values in their classrooms as a necessity to measure the level of their knowledge about global issues and values and to increase their awareness about them. . For this purpose, this research was carried out with Turkish language teachers working in the Turkish and Foreign Language Teaching Center. The scope of the study covers Turkey's TÖMER operating in seven different regions and its language instructors teaching 2019-2020 academic year. Accordingly, a questionnaire study on this subject was applied online to the teachers who participated in the study. The data obtained were analyzed through the SPSS 21 package program. As a result of the analysis, it was found that the participants were willing to apply global issues and values in their classrooms, and some of them already applied them in their classrooms. Realizing that the global problems are the subjects that should be included in the lessons, some of the tutors were found to have some experience on these subjects and some had no experience. In the selection of global topics and values, although the participants have various opinions, most of them think that the topics and values in the survey should be discussed and processed in the classrooms. While deciding on these issues and values, they stated that teachers should play an active role in this process, both individually and as a group, by international institutions and organizations and senior government levels. It was found that the participants included various activities and techniques in the teaching of global topics and values. It has been found that the teachers teach their lessons mainly by discussing these topics and by making question-answer. Apart from this, it was found that the participants read the text, ask questions and give writing assignments, perform role plays and include activities such as projects / assignments. It was found that a large part of the participants stated that the questionnaire increased their awareness about global issues and values and their use in language teaching. In addition, it was observed through this study that participants expressed their awareness about the importance of global education.