Ortaokul İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerinin“Diyalekt”İngilizce dijital eğitim platformu uygulamasına yönelik görüşlerinin incelenmesi
An examination of secondary school English teachers' & students' opinions on the 'Diyalekt' English digital education platform application
- Tez No: 996484
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Günümüz teknolojinin etkisiyle hızla küreselleşen dünyada bireylerin yalnızca tek bir yabancı dil bilmesi yeterli görülmemekte, bunun yerine birden fazla yabancı dil öğrenme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin evrensel dili hâline gelen ve uluslararası iletişimde ortak bir araç olarak kabul edilen İngilizce, tüm bireylerin öğrenmesi gereken temel bir beceri olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de bu ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla MEB, İngilizce dil eğitiminin etkinliğini artırmak üzere çeşitli dijital eğitim araçlarını öğretim programlarıyla entegre etmektedir. Bu çerçevede, 2023 yılından itibaren tüm eğitim kademelerindeki okullardaki öğrenciler için erişime açılan Diyalekt, öğrencilerin dil öğrenme süreçlerini desteklemek amacıyla kullanılan önemli bir teknolojik materyal konumundadır. Kuramsal çerçevesi iletişimsel dil öğrenme anlayışına göre kurgulanan bu araştırma, Diyalekt platformunun uygulamadaki etkililiğini öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirmek, yaşanan sorunların yanı sıra İngilizce öğrenmeye ilişkin sağladığı katkıları tanımlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, örnek durum tasarımına göre desenlenmiş olup izledikleri öğretim programı ve sahip oldukları donanım bakımından birbirinden farklı üç örnek okul üzerinden gerçekleştirilmiştir. Isparta şehir merkezinde 3 farklı ortaokulda görev yapan toplam 15 İngilizce öğretmeni ve 15 öğrenci ile nitel araştırma yöntemine dayalı bir saha çalışması yürütülmüştür. Veriler, katılımcılar ile yapılan yüz yüze görüşmeler aracılığıyla, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ve kuramsal çerçeveyi temellendiren öğretim programı incelenerek doküman analizi tekniği ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi benimsenmiştir. Araştırma bulgularına göre araştırmanın yürütüldüğü farklı İngilizce programı uygulayan ortaokullardaki öğretmenler ve öğrenciler, Diyalekt uygulamasının teorik olarak faydalı bir araç olmasına rağmen, uygulama sürecinde çeşitli teknik ve altyapısal sorunlarla karşılaşıldığını ifade etmişlerdir. Özellikle okullardaki ders sayılarının farklı olması, yetersiz teknolojik altyapı, içeriğinin öğretim programıyla uyuşmaması, öğretmenlerin hizmet içi eğitim ihtiyacı ve öğrencilerin kullandığı bilgisayar sınıflarının güncel olmaması gibi etmenler programın etkin kullanımını engellemektedir. Öğretmenler ve öğrenciler, Diyalekt'in tek başına İngilizce öğretiminde kalıcı bir çözüm sunamayacağını, ancak uygun koşullar sağlandığında İngilizce öğretiminde iletişimsel öğretim yöntemlerini destekleyici bir unsur olarak değerlendirilebileceğini vurgulamışlardır. Diyalekt'in etkili bir şekilde kullanılabilmesi için öncelikle okullarda gerekli teknik altyapı ve ders sürelerinin sağlanması, öğretmenlerin ve öğrencilerin bu yazılımı etkili biçimde kullanabilmeleri için gerekli eğitimin verilmesi, öğretim programlarının teknolojik destekli yabancı dil öğrenme ortamlarıyla dizayn edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world shaped by technological advancements, the knowledge of a single foreign language is no longer considered sufficient; instead, the necessity of learning multiple foreign languages has emerged. English, which has become the universal language of technology and is widely recognized as a common medium in international communication, stands out as a fundamental skill that individuals are expected to acquire. In response to this need in Türkiye, the Ministry of National Education has integrated various digital educational tools into national curricula in order to enhance the effectiveness of English language education. Diyalekt, which has been made accessible to students at all educational levels since 2023, represents a significant technological resource designed to support learners' language learning processes. Grounded in the principles of the communicative language teaching approach, this study aims to evaluate the practical effectiveness of the Diyalekt based on teachers' and students' perspectives, and to identify both the challenges encountered during implementation and the contributions of the platform to English language learning. The study was designed as a case study and conducted in three sample schools that differ in terms of the curricula implemented and the technological infrastructure available. A qualitative field study was carried out with 15 English language teachers and 15 students from three different middle schools located in the city center of Isparta. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form and through document analysis of the curriculum forming the theoretical basis of the study. The data were analyzed using the content analysis method. The findings indicate that teachers and students in middle schools implementing different English language programs consider the Diyalekt application to be theoretically beneficial; however, they reported encountering various technical and infrastructural challenges during its implementation. Specifically, factors such as disparities in weekly class hours across schools, inadequate technological infrastructure, misalignment between the platform content and the curriculum, teachers' need for in-service professional development, and outdated computer laboratories used by students were identified as barriers to effective use. It is emphasized that Diyalekt alone cannot offer a comprehensive or permanent solution for English language instruction; nevertheless, when appropriate conditions are provided, it can function as a supportive component of communicative language teaching practices. The study concludes that for Diyalekt to be used effectively, it is necessary to ensure adequate technical infrastructure and sufficient instructional time in schools, to provide systematic training for teachers and students on the effective use of the platform, and to design English language curricula that are aligned with technology-enhanced foreign language learning environments.