Akdeniz'de korsanlar ve esirler bağlamında Joseph Pitts ve esâretnâmesi
Joseph Pitts and the account of his captivity within the context of corsairs, pirates and captives in the Mediterranean
- Tez No: 628849
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bir çatışma ve buluşma alanı olan Akdeniz, özellikle XVI. ve XVII. yüzyıllarda korsanlar tarafından ele geçirilen çok sayıda esirin seyrüseferine şahit olmuştur. Bu esirlerden bazıları ülkelerine döndükleri vakit birçok sebepten dolayı esâret anılarını kaleme almış ya da başkalarına dikte ettirmişlerdir. Avrupa'nın“ötekisi”olan Müslümanlar arasında yaşayan bu esirlerin anlattıkları, toplum tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanmış ve defalarca basılmıştır. Bu tez de ele alınan Joseph Pitts'in esâret anlatısı, erken modern dönemde bir esâret anlatısında üç niteliği bir araya getiren nadir örneklerden birisidir. Bu üç özellik ise esâret anlatısı, seyahat anlatısı ve son olarak İslamiyet'in kutsal mekânlarının tasviridir. Cezayir'in bir sınır toplumu olması ve korsanlık nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinden esirin bulunması, Cezayir'i Akdeniz tarihinde çok önemli bir yere yerleştirmiştir. Pitts'in anlatısı bu bakımdan bu kozmopolitliği yansıtmaktadır. Bir denizci, esir, seyyah ve hacı olarak Pitts, anlatısında bu çeşitliliği yansıtmıştır. Ayrıca Pitts'in anlatısı İngiltere'de oldukça fazla rağbet görmüş ve İngiltere'deki erken modern dönemin İslam algısını hem yansıtmış hem de“içerden birisi olarak”mevcut bilgiye katkı da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean, a conflict and meeting place, witnessed navigation a great number of captives captured by corsairs particularly XVI. and XVII. centuries. Some of these capitives, when they returned to their country, penned memories of captivity due to several reasons or dictated to others. These captives' narratives, living among Muslims as“others”of Europe, met great interest by the society and were published many times. Joseph Pitts' narrative of captivity, studied in this thesis, is one of the rare examples that combines three qualities in a narrative of captivity in the early modern age. These three features are narrative of captivity, travel narrative and lastly depiction of the sacred places of Islam. Because Algeria is a border society and corsairs, the prsence of captives from many countries in the world, Algeria has located in a very important place in history of the Mediterranean. In this regard, Pitts' narrative reflects this cosmopolitanism. As a sailor, captive, traveler and pilgrim Pitts, has mirrored this varieties his narrative of capitivity. Also, Pitts' narrative was very popular and in early modern age England it projected perception of Islam and contributed“as a insider”available information.