Pediatrik kalp cerrahisinde ultrafiltrasyonun postoperatif parametrelere ve böbrek fonksiyonlarına etkisi
The effects of ultrafiltration on post operati̇ve parameters and kidney function in pediatric cardiac surgery
  1. Tez No: 628857
  2. Yazar: ELİF BİRLİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ultrafiltrasyon (UF), pediatrik açık kalp cerrahisi sırasında toplam vücut sıvısını ve doku ödemini azaltmak için başarıyla kullanılmaktadır. Ek olarak, UF'nin kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında meydana gelen inflamatuar mediatörlerin giderilmesinde etkili olabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda, kardiyak cerrahi geçiren 0-6 yaş arası çocuklarda ultrafiltrasyon tekniğinin postoperatif parametrelere ve böbrek fonksiyonlarına olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırma grubunu, İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nde Haziran 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında pediatrik açık kalp ameliyatı uygulanan 0-6 yaş arası 30 hasta oluşturmaktadır. Preoperatif döneme yönelik; arteriyel kan gazı örneğinden hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct), laktat (Lac); biyokimya örneğinden kan üre azotu (BUN), kreatinin (Krea) ve Üre değerleri alındı. Postoperatif döneme yönelik; entübasyon ve yoğun bakımda kalış süresi, idrar ve drenaj miktarları, kan ve kan ürün transfüzyon miktarı, biyokimya değerlerinden BUN, Kreatinin ve Üre değerleri karşılaştırıldı. UF kullanılan ve kullanılmayan gruplar arasında toplam pompa süresinde anlamlı bir fark saptanmıştır (z=-3,007; p,05). Olguların yoğun bakımda kalış sürelerinde anlamlı bir fark saptanmıştır (z=-2,371; p,05).
Özet (Çeviri)
Ultrafiltration (UF) has been successfully used to reduce total body fluid and tissue edema during pediatric open heart surgery. In addition, it has been suggested that UF can be effective in removing inflammatory mediators that occur during CPB. In our study, it was aimed to investigate the effect of ultrafiltration technique on postoperative parameters and kidney function in 0-60 months children undergoing cardiac surgery. The research group consists of 30 patients aged 0-5 years who underwent pediatric open heart surgery in the Department of Cardiovascular Surgery in Medipol Mega University Hospital, Istanbul between June 2018 and February 2019. For the preoperative period; hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct), lactate (Lac) from arterial blood gas sample; Blood urea nitrogen (BUN), creatinine (Krea) and Urea values were taken from the biochemistry sample. For the postoperative period; The duration of intubation and intensive care, urine and drainage amounts, blood and blood product transfusion amount, BUN, Creatinine and Urea values were compared. A statistically significant difference was found according to the total pump time according to the groups with and without UF (z = -3.007; p , 05). A statistically significant difference was found between the length of stay of the patients in intensive care unit (z = -2,371; p , 05).