Dünyada ve ülkemizde bilimkurgu türünün doğuşu ve gelişimi
An emergence and development of science fiction as a genre
  1. Tez No: 628886
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERHARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KALAYCIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilimkurgu; her ne kadar 1929'da“bilimkurgu”olarak adlandırılsa da, kökü MS 2. yüzyıla dayanan bir edebi akımdır. Tanımının yapılmasının zor, sınırlarının bulanık olduğu bu yazın şekli günümüzde dahi değişik tanımlara açık bir konumdadır. Geniş topluluklar tarafından takip edilmesi 1930'lu yıllardan itibaren başlamış, zamanla ilk kisvesinden sıyrılıp daha farklı biçimlere evrilmiştir. Çeşitli alanlarla etkileşime giren, bu arada onlarca alt türe ayrılan bu alan, kimi zaman tıkanma noktaları yaşasa da günümüzde varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde; türün atası olarak nitelendirilebilecek ütopya geleneğine benzer yazılı eserlerin ortaya çıkması 19. yüzyılın sonlarına kadar uzansa da, bilimkurgu olarak nitelendirilebilecek eserlerin verilmesi 1970'li yılların başını bulur. Bilimkurgu her zaman bilimle yakın ilişkidedir ve kimi zaman bilimsel yenilikleri gelecek bilimcilerden daha iyi tahmin eder. Bu inceleme, türün tarihi gelişimini, belli başlı yazarlarını, kullandığı genel temaları, tanımı, alt türlerini, diğer disiplinlerle etkileşimini, ülkemizdeki durumunu günümüz bakış açısından ele almak için kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it was labelled“science fiction”in 1929, science fiction is a literary movement that has its roots in the 2nd century AD. This type of writing, which is difficult to define and has blurred boundaries, is open to different definitions even today. It was started by the 1930s to be followed by large communities, and over time it evolved from its first guise and evolved into different forms. This area, which interacts with various fields and is divided into dozens of subspecies, still exists today even though it sometimes experiences clogging points. Although, the emergence of written works similar to the utopian tradition that can be described as the ancestors of the genre dates back to the end of the 19th century in our country, it would be the beginning of the 1970s to give works that could be described as science fiction. Science fiction is always closely related to science and sometimes predicts scientific innovations better than futurists. This review has been written to address the historical development of the genre, its major authors, the general themes used, its definition, its subspecies, its interaction with other disciplines, and its situation in our country from today's perspective.