Bir kültür nesnesi olarak duvar halısı üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on pictorial tapestry as a culture object
- Tez No: 628892
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP EMMUNGİL KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde bir kültür nesnesi olarak resimli duvar halıları ve bunların sanat nesnesine dönüştürülmesi konu edinilmiştir. Kültür nesnelerinin sanatla olan ilişkileri ve sanatçıların kültür nesnelerini nasıl ele aldıkları konusu çalışılarak, kültür nesnesi olarak resimli duvar halılarının kişiselleştirilişini çözümlemek ana konu olmuştur. Çağa ayak uydurmak için sürekli kulanım şekilleri değişen kültür nesneleri, tarihsel süreçte farklı şekillerde yorumlanmışlardır. Bu yorumlama şeklinde resimli duvar halıları kültürün içerisinde fiziksel ve duygusal olarak kendine yer bulmaya çalışmıştır. Duvar halılarına çeşitli şekillerde müdahale edilmiş, belirli bir teknik bulana kadar çamaşır suyu, yağlıboya, akrilik boya, mürekkep, çimento, dolgu ve yapıştırma malzemeleri kullanılmıştır. Bazı halılar tıraşlanarak resimlere uygun malzeme arayışları yapılmıştır. Resimli duvar halılarının üzerindeki geleneğe ait görseller şimdiyle bir hesaplaşma içerisinde yeniden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pictorial tapestries as a cultural object and their conversion into art objects are discussed. The main subject was to analyze the personalization of the picturial tapestries as culture objects by studying the relationship of cultural objects with art and how artists deal with cultural objects. Cultural objects whose forms of use are constantly changing to keep up with the age have been interpreted in different ways in the historical process. In this interpretation, picture tapestries tried to find a place physically and emotionally in the culture. Picturial tapestries were intervened in various ways, and bleach, oil painting, acrylic paint, ink, cement, filling and bonding materials were used until a specific technique was found. While some tapestries were shaved and searched for suitable materials were made. The traditional visuals on illustrated tapestries have been reconsidered in a showdown with now.